Националната агенция за приходите е започнала проверки на австрийските компании „Била“ и ОМВ, съобщиха от ведомството. Според информация на данъчните проверките са регулярни. Оттам не дадоха информация дали правят подобни регулярни проверки и в други дружества.
В хранителната верига „Била“ проверката се извършва съвместно с Българската агенция по безопасност на храните. Голяма част от проверката е свързана с влизането в сила на наредбата за контрол на стоките с висок вискален риск. В нея се казва, че трябва да бъдат декларирани всички превози на големи количества хранителни стоки в България.
НАП проверява и веригата бензиностанции ОМВ съвместно с Агенция „Митници“. Проверката е свързана със спазване на акцизното законодателство, предава БНТ.
Акцията е отмъщение на ПП заради недопускането на България в Шенген по земя от австрийците и защото Била украси магазина си на Раковска с популярните руски паметници в София начело с нарязания на парчета МОЧА/ПСА.
Друга версия за проверките разви Асен Василев – Кокорчо финансовото гуро на Сглобката.

Вицепремиерът и финансов министър Асен Василев каза, че проверките в „Била“ и ОМВ не са насочени срещу австрийския бизнес. Проверките в тези две вериги са по линия на обезпечителни мерки за бюджета. Според думите му текат проверки в още над 500 фирми, предава БНТ.
„Натиск не се оказва, текат проверки сигурно в 500-600-700 фирми в страната в момента. Снимали сте две австрийски и сте решили да четете повече, отколкото има. Знаете, че специално във всички хранителни вериги с влизането на обезпечителните мерки, които са за събираемост от 1 януари, на българския пазар, не само на международното движение на стоки, има засилено присъствие в абсолютно всички хранителни магазини, както и други обекти, където има стоки с висок фискален риск, както и при производителите на такива стоки“, уточни той.
Вицепремиерът заяви, че специфични проверки на стоки се правят по отношение превозите от и към Австрия по външните граници по искане на Виена и там самите проверки отнемат повече време, което е предизвикало известно напрежение.
„Това, което ние правим, където наистина има поведение диференцирано спрямо Австрия, това са проверките на Агенция „Митници“, където всички товари от и до Австрия минават пълния набор от проверки, освен през БАБХ, минават през проверка на рентген и ако се установи проблем там, минават и през ръчна проверка на товарите. Това е по искане на австрийската страна за засилени проверки на товари от и до Австрия. Създаде известно напрежение на границата, тъй като знаете, че количеството рентгени са ограничени, имаме предвидено в бюджета тази година да увеличим значително количеството рентгени, но само по външните граници на ЕС, тоест на „Капитан Андреево“ в момента от 10 ленти за ТИР-ове имаме рентгени само на 2 от лентите. Трябва да подсигурим всички останали“.
Василев коментира и дали ще бъде вицепремиер след ротацията. Той заяви, че Денков и Габриел ще решат, а за ротацията, че лидерите трябва да имат думата при евентуални промени в състава.
„Вижте, създаването на един кабинет означава, че той трябва да получи парламентарна подкрепа. За да получи парламентарна подкрепа, това означава депутатите на ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС да подкрепят въпросния кабинет. Това минава през дискусии между премиера, който ще води този кабинет, който, разбира се, трябва да може да подбере екип, минава през дискусии и с партиите, от които се иска парламентарна подкрепа, както стана и предишния път.