Конгресът на САЩ одобри вчера официалното започване на разследване за импийчмънт на Джо Байдън, чийто мотив са спорните бизнес сделки на сина на президента в чужбина, но демократите го смятат за напълно неоснователно, предаде Франс прес.
Тази процедура на практика няма шанс за успех, но може да се превърне в главоблъсканица за Белия дом преди президентските избори през ноември 2024 г., на които Джо Байдън е кандидат. Републиканците, които от януари насам имат мнозинство в Камарата на представителите, обвиняват демократа Байдън, че е използвал влиянието си, когато е бил вицепрезидент на Барак Обама (2009-2017 г.), за да даде възможност на сина си да осъществи съмнителни бизнес начинания в Китай и Украйна.
„Джо Байдън многократно е лъгал американския народ“, заяви ръководителят на комисията за надзор към Камарата на представителите Джеймс Коумър. Президентът, демократите и синът му отричат тези обвинения.
„Баща ми никога не е участвал финансово в бизнес делата ми“, отвърна вчера на пресконференция пред сградата ма Конгреса Хънтър Байдън, който се превърна в любима мишена на десницата. Петдесетгодишният мъж, чието минало е белязано от зависимости и който е обвиняем по две дела, призна, че е направил „грешки“ в живота си.
Републиканците вече месеци наред водят разследване за импийчмънт, което до голяма степен е съсредоточено върху бизнес сделките на членовете на семейството на Джо Байдън. Макар да са открили доказателства за това, че Хънтър Байдън е използвал името на баща си, за да злоупотреби с влияние, те все още не са намерили преки доказателства, че официални решения на президента са имали за цел да облагодетелстват семейния бизнес.
Макар републиканците да се стремят да направят Байдън четвъртия президент, срещу когото някога е било започвано разследване за импийчмънт, те се опитват да прокарат ясна граница между вчерашното гласуване и евентуалното повдигане на обвинения за импийчмънт, посочва „Политико“.
Така лидерите на Републиканската партия сплотиха редиците си в подкрепа на официалното разследване. Това отчасти се дължи на писмото, което Белият дом наскоро изпрати до републиканците в Конгреса, позовавайки се на становище на министерството на правосъдието от времето на Тръмп, в което се посочва, че исканията им нямат правно сила без гласуване за официализиране на разследването.
Гласуването за официализиране на разследването идва само няколко часа, след като Хънтър Байдън пропусна да се яви и да даде показания при закрити врата, за които републиканците го бяха призовали. Вместо това той разговаря за кратко с журналисти извън Капитолия, но не отговори на никакви въпроси, като повтори предложението си да даде публични показания и заклейми републиканците.
Осемдесет и една годишният президент винаги публично е подкрепял Хънтър Байдън, като често е повтарял, че се „гордее“ с него.