Русия вижда опити на външни сили, включително от чужбина, да провокират безредици в Белград. Това заяви пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, коментирайки протестите в сръбската столица с искане за преразглеждане на резултатите от изборите на 17 декември, предадоха ТАСС и Ройтерс.
„Не се съмняваме, че ръководството на републиката ще гарантира законността в страната“, подчерта Песков.
Той посочи, че събитията в Сърбия са нейни вътрешни работи и Руската федерация не се меси в подобни ситуации, съобщава ТАСС.
„Всичко, което се случва – това са изключително вътрешни работи на Сърбия. Сърбия има законно, легитимно ръководство, което по наше убеждение е способно да предприеме всички необходими мерки“, каза Песков.
В отговор на въпрос за възможна помощ на Русия във връзка с безредиците в Сърбия, говорителят на Кремъл каза: „Ние никога не се месим и нямаме намерение да се месим във вътрешни работи, особено във вътрешните работи на нашия съюзник и партньор Сърбия“.

По-рано днес говорителката на Министерството на външните работи на Русия Мария Захарова обвини Запада в опит да дестабилизира ситуацията в Сърбия, а посланикът на Русия в Белград Александър Боцан-Харценко, който разговоря около час със сръбския президент Александър Вучич, каза, че протестите в Сърбия „определено се осъществяват с подстрекателството и подкрепата на западни държави“, съобщава ТАСС.

Сръбският вицепремиер и министър на външните работи Ивица Дачич се срещна днес с посланика на Русия в Белград Александър Боцан-Харченко, пред когото изрази благодарност за подкрепата за териториалната цялост и суверенитета на Сърбия, предадоха Танюг и ТАСС.
Дачич и Боцан-Харченко са обсъдили най-актуалните теми от взаимен интерес и по-нататъшното международно сътрудничество. Сръбският вицепремиер и министър на външните работи е изразил благодарност за решителната и последователна подкрепа на Руската федерация за териториалната цялост и суверенитета на Сърбия, се посочва в прессъобщение на сръбското МВнР, цитирано от Танюг и ТАСС.
По-рано през деня руският посланик в Белград се срещна и със сръбския президент Александър Вучич, припомня ТАСС. Двамата са обсъдили протестите в Белград и перспективите за развитие на руско-сръбските отношения.
След срещата руският посланик в Белград коментира пред телевизионния канал „Россия-24“, че протестите в Сърбия „определено се осъществяват с подстрекателството и подкрепата на западни държави“, съобщи ТАСС. Посланикът, който разговаря около час с Вучич, заяви, че сръбският президент е споделил с него информация, че разполага с „неопровержими данни за подстрекателство и подкрепа от страна на Запада“ във връзка с действията на опозицията.
Президентът на Сърбия Александър Вучич получи поздравителна телеграма от руския президент Владимир Путин по повод предстоящите коледни и новогодишни празници, съобщи Танюг.
Независимо от нелеката ситуация в света, отношенията между Русия и Сърбия, които се основават на многовековни традиции на приятелство и духовна близост, се развиват в конструктивен дух. Разчитам на продължаване на нашия диалог и продуктивна съвместна работа по актуални въпроси на двустранния, регионален и международен дневен ред, се казва в посланието на Путин.
Желая на вас, вашите роднини и най-близки добро здраве, благосъстояние и успехи, а на братския сръбски народ – мир и просперитет, се казва в поздравлението на Путин до сръбския президент Александър Вучич.
Демонстранти, оспорващи резултатите от последните парламентарни и местни избори в Сърбия, атакуваха снощи кметството в Белград, чупейки прозорци с камъни, след което бяха отблъснати от полицията. Днес в сръбската столица започнаха нови протести.

ТАСС, Ройтерс и Асошиейтед прес съобщават, че сръбският премиер Ана Бърнабич е благодарила на руските тайни служби, които са споделили със сръбската страна информация за възможни безредици в Сърбия.
„Това (мое изявление) няма да е популярно на Запад“, заявила Бърнабич снощи в телевизионно предаване, съобщава Ройтерс.
Изборите на 17 декември предизвикаха множество критики, след като екип от международни наблюдатели – включително представители на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), осъдиха редица „нередности“, включително „купуване на гласове“ и „пълнене на урни“.
Опозицията, оглавена от коалицията „Сърбия срещу насилието“, която се класира на второ място на изборите, настоява за анулиране на резултатите от вота.