Безспорно един от най-очакваните концерти в ноемврийския афиш на Софийската филхармония е този с участието на Иво Погорелич на 10.11.2022 от 19 часа.
Пианистът и Софийската филхармония ще представят Концерт за пиано и оркестър №2 във фа минор, оп.21. от Фредерик Шопен, под палката на маестро Найден Тодоров.
В програмата е включена и Симфония №1 "Пролетна" в си бемол мажор, оп.38. от Роберт Шуман.
Легендарният пианист ИВО ПОГОРЕЛИЧ е една от най-ярките звезди на съвременната класическа музикална сцена. Уникалният му музикален талант и иновативният му подход го поставят сред най-оригиналните музикални умове в наши дни. Приключенският дух на Погорелич, ценен за лекотата в откриването на нови възможности на музикалната изява, е облечен в пианизъм с най-висока естетическа стойност, неподражаема виртуозност и техническо майсторство. Неговите предизвикателни изпълнения, оформени от изискан музикален вкус, какъвто вече се среща доста рядко, разширяват хоризонтите на тълкувание на пианистичната литература и утвърждават нови стандарти на клавирна интерпретация. Вече близо четири десетилетия, благодарение на безкомпромисните си художествени критерии и всеотдайното търсене на идеала за музикална изява, Погорелич доказва своето майсторство и е високо ценен не само от публиката, но и от критиците, а концертите му са придобили статуса на култови събития, очаквани с нетърпение.
Иво Погорелич е роден на 20 октомври 1958 в Белград, в семейството на музикант. Започва да свири на пиано на 7-годишна възраст, на 10 изнася първия си самостоятелен концерт. След началните си занимания по музика в Белград, заминава за Москва, където продължава своето образование – най-напред в Централното музикално училище към Московската консерватория, в класа на Евгений Тимакин, а след това – между 1975 и 1980 – в Московската Консерватория, където учи при Вера Горностаева и Евгений Малинин. Успоредно с това взема уроци и при Алиса Кежерадзе.
Първата поредица успехи идва при Погорелич през 70-те години на 20-и век. През 1975 той печели конкурса в Загреб и скоро след това издава първия си албум, който включва творби от Дебюси, Прокофиев и Келемен. През 1978 концертира активно и заминава на двумесечно турне в САЩ като солист с Фестивалния оркестър на Дубровник. Няколко месеца по-късно печели конкурса „Алесандро Казагранде“ в Терни и тази победа му осигурява серия изяви в Неапол, Милано, на Фестивала в Сполето и в други музикални центрове в Италия.
През 1980 Погорелич става лауреат на 14-то издание на престижния музикален конкурс за пианисти в Монреал, на чийто финал изпълнява по забележителен начин Третия клавирен концерт на Сергей Прокофиев. Същата година участва и на Десетия Международен конкурс „Шопен“ във Варшава, където по необясними причини журито не го допуска до трети тур и това предизвиква огромен скандал. В знак на протест Марта Аргерич, която е член на журито, напуска конкурса, наричайки Погорелич „гений“. Само след година, през 1981, Иво Погорелич доказва правотата й, изнасяйки солов концерт в Карнеги-хол, който преминава с огромен успех. Така започва зашеметяващата международна кариера на младия пианист. Скандалът с конкурса „Шопен“ приковава всеобщото внимание към него, музикантът изнася солови рецитали и концерти с оркестър в Европа, Северна Америка, Австралия и Япония; свири с най-престижните световни състави като Виенската и Берлинската филхармония, симфоничните оркестри на Лондон, Бостън и Чикаго, филхармониите на Ню Йорк и Лос Анжелис, оркестрите „Тонхале“ и „Концертгебау“ – Амстердам. Дебютите му в Париж, Лондон, Мадрид, Брюксел, Ню Йорк и Рим затвърждават името му на виртуоз.
Погорелич е пианист, който владее перфектно широка палитра на звучност и оригинално чувство за темпо. Репертоарът му се простира от музиката на Бах и Скарлати до Прокофиев. Интерпретациите му като цяло се отличават със своята нестандартност. Критиците, признавайки безупречното му техническо майсторство, често пъти отбелязват в неговите изпълнения доста свободно отношение към оригинала и определят пианистичния му стил като „ексцентричен“ и дори „маниерен“.
Погорелич свири с най-добрите оркестри и диригенти в света, а записите му са очаквани с нетърпение от неговите почитатели. През 2019 след дълго сътрудничество с Дойче Грамофон, той подписа договор със Сони Класикъл и през месец август излезе първият му компактдиск за новия лейбъл, който включва Втората клавирна соната от Рахманинов и две сонати от Бетовен – № 22 във фа мажор и № 24 във фа диез мажор.
Легендарният пианист подава ръка и на млади музиканти. През 1986 г. създава стипендия за надарени млади артисти в Хърватия. От 1989 до 1997 провежда фестивал в Бад Вьорисхофен, който дава възможност на обещаващи таланти да свирят на една сцена с прочути артисти. През 1993 основава Международния клавирен конкурс „Иво Погорелич“ в Пасадена, Калифорния, чиято първа награда от 100 000 долара има за цел да подпомага развитието на кариерата на младите музиканти. През 1994 основава фонд за набиране на средства за построяване на болници в Сараево. Изнася благотворителни концерти за Червения кръст, застава зад каузи като борба против рака и множествената склероза. От 1988 до 2009 е Посланик на добра воля към ЮНЕСКО.