Богатите намаляват чашите с шампанското, докато бедните европейци си броят залците от хляба. Лоши новини за икономиките на Европа, още по- лоши за бедните държави като България, а сривът в Европа ще стигне и до САЩ.
В понеделник Wall Street Journal излезе с тревожна статия за европейската икономика с име „Европейците стават по-бедни“ и отбеляза:
Французите ядат по-малко гъши дроб и пият по-малко червено вино.
Испанците пестят зехтин.
Финландците са призовани да използват сауни във ветровити дни, когато енергията е по-евтина.
В Германия консумацията на месо и мляко е спаднала до най-ниското си ниво от три десетилетия.
Икономиката на еврозоната е нараснала с ~6% през последните 15 години, измерено в долари, в сравнение с 82% за САЩ, според данни на МВФ. Това е направило средната страна в ЕС по-бедна на глава от населението от всеки щат на САЩ, с изключение на Айдахо и Мисисипи, според доклад от този месец на Европейския център за международна политическа икономия.
Комбинацията от застаряващо население, обезпокоителни нива на дълг и желание за по-малко работни часове възпрепятства производителността и икономическия растеж. Войната в Украйна, високите лихвени проценти и инфлацията изглежда са икономическата повратна точка на Европа, смятат от WSJ.
Аз обаче бих обобщил по малко по-различен начин: Комбинацията от леви политики, структурно недовършения проект за единна валутна зона, създаващ дисбаланси и обслужването на външни за ЕС интереси (най-често тези на САЩ и глобалния финансов капитал) са основните фактори, които потапят икономиката на ЕС.
Незначителният икономически растеж и по-бедните граждани са много проблематични, като се имат предвид екстремните нива на дълг, пред които са изправени много европейски страни.
Това, което се случва в Европа, трябва да тревожи и американците. Европа не само купува много американски стоки и суровини (след началото на войната в Украйна още повече), но и което е по-притеснително, САЩ са изправени пред подобни икономически проблеми.
Графиките на WSJ по-долу показват, че САЩ изглежда не показват икономическите трудности на Европа. Въпреки това, левите политики на демократите, водещи до подобни високи нива на дълг, отслабващ растеж на производителността и застаряващо население в крайна сметка ще ги отведат по същия път, ако не бъдат направени съществени промени..
Борис Петров FXTrading