Кристалина Георгиева ще управлява Международния валутен фонд втори мандат. С консенсус българката икономистка беше избрана за ново петгодишно управление. Георгиева беше единствения номиниран кандидат за поста.
71 годишната бивша еврокомисарка ще остане още 5 години начело на Международния валутен фонд и ще разпределя милиарди долари годишни кредити с нулева лихва към „нискодоходни” държави, които обаче са ангажирани с реформи, изготвени от МВФ. През тази тежка икономическа процедура мина и България през 90-те години на миналия век.
Заплатата на Кристалина Георгиева като директор на МВФ е впечатляваща за българите на нейната възраст. Като управляващ директор на фонда, тя ще получава 600 000 долара годишна заплата, която обаче няма да бъде облагана с данъци. Отделно от това тя има право на режийни бонуси в размер на до 100 000 долара годишно и неограничен бюджет за командировки. 100 хиляди долара на месец за иконата на брюкселската геронтокрация, докато българските политици се карат дали да пуснат по 100 лева за Великден за окаяните ни пенсионери, които оцеляват с 250-300 долара на месец.
Светът избегна рецесията, но го очакват години на „бавен растеж“ и недоволство. Предизвикателства, пред които ще се изправи и Кристалина Георгиева в новия си мандат на управление:
Отрезвяващата реалност е, че глобалната икономическа активност е слаба според историческите стандарти. След финансовата криза, перспективите за растеж се бавят. И инфлацията не е напълно победена.“
Кристалина Георгиева пое управлението на Международния Валутен фонд през 2019-та – годината, в която светът беше обхванат от пандемия.
„Белезите от пандемията все още се виждат. Глобалната загуба на производство от 2020 г. е около 3,3 трилиона долара, като натискът пада непропорционално върху най-уязвимите страни“, каза Кристалина Георгиева.
По време на управлението на Георгиева, Международният валутен фонд за първи път отпусна средства на страна във война. На Киев беше предоставена финансова помощ от близо 15 милиарда половина долара.
„Ще продължим да работим в тясно сътрудничество с Украйна и ще продължим да призоваваме тези, които подкрепят Украйна, да останат непоколебими в своята финансова подкрепа“, каза още Кристалина Георгиева.
През 2021 година името на Кристалина Георгиева беше въвлечено в скандал, свързан с времето, когато е била в Световната банка. Вътрешно разследване я обвини, че е помогнала за изкуствено повишаване на рейтинга на Китай. Позицията на Кристалина Георгиева беше, че не е съгласна със заключенията в доклада на Световната банка. Изпълнителният съвет на МВФ започна собствено разследване. По-късно от Фонда обявиха, че имат „пълно доверие“ в управляващия си директор.
Новият мандат ще започне на 1 октомври 2024 година. Миналият месец финансовите министри на Европейския съюз одобриха Кристалина Георгиева за ново 5-годишно управление на МВФ, като на практика гарантираха нейното преизбиране. По традиция европейските страните препоръчват управляващия директор на МВФ, а Съединените щати препоръчват ръководителя на Световната банка. Георгиева е втората жена, която оглавява МВФ, и първата от страна с развиваща се пазарна икономика.
А през 1987 г. по данни на ООН НАРОДНАТА Република беше класирана на 27-мо място в света по обществено-икономическо развитие.
А сега, изведнъж, „страна с развиваща се пазарна икономика.“?