Поредното доказателство, че само ако стигнеш до първенците в държавата, здравната система ще се постарае да ти обърне по-специално внимание, бе дадено публично пред медии, лекари и пациенти на онкоболницата в столицата. 22-годишно момче от Варна, болно от левкемия, бе прието на лечение в националната ракова болница само с намесата на властта. Което понякога е животоспасяващо.
„Благодарение на премиера Борисов и на здравната министърка Атанасова успяхме да стигнем дотук, и с помощта на доц. Тошков и доц. Ставрев.
Те полагат невероятни грижи за моя син и в най-скоро време той ще бъде трансплантиран и неговият живот ще бъде спасен, за което от цялото си сърце като майка им благодаря“. Това успя да каже на пресекулки, с треперещ глас и плачейки Ралица Игнатова, майка на 22-годишния Тодор от Варна, който се лекува от остра левкемия в националната онкология.
„Благодаря на всички – синът ми е в ремисия от месец и половина“, каза жената, която
застана на микрофона при откриването на ремонтираната онкоболница в София.
Кошмарът започнал през 2010 г., когато се подули лимфните възли на врата на Тодор. Кръвта показала високи левкоцити, приели го за изследвания във варненската болница. Дотогава момчето било студент по мениджмънт във Варненския университет и извън лекциите работело.
Последвали куп химиотерапии, лечение в болницата „Св. Марина“, стигнало се до варианта костно-мозъчна трансплантация в чужбина.
Офертата от германска клиника била за 305 000 евро – сума, непосилна за семейството на болното момче, изплака майката.
Иначе германците намерили цели 4-ма подходящи донора, което си е жив късмет. От нашия фонд за трансплантации казали на Ралица, че това са прекалено много пари и е излишно да се харчат, при положение, че тази операция се прави и у нас.
През януари 2011 г. се появил рецидив на болестта след период на ремисия, Тодор се парализирал от кръста надолу.
Майката напуснала работата си като продавачка и се посветила на сина си.
В отчаянието си Ралица един ден през март хваща влака от Варна и застава пред Министерския съвет. Разказва, че веднага я допуснали в приемната на премиера, който също се срещнал с нея. На другия ден й насрочили среща в здравното министерство и Десислава Атанасова съдействала за приемането на Тодор в Онкологията.
В момента болното момче кара поредната химиотерапия и раковите клетки са сведени до 8%.
Трябва да паднат още и веднага след това младежът ще бъде трансплантиран с костен мозък в нашата онкоболница от доц. Михайлов, надява се майката.
Премиерът взе думата чак след нейната изповед, която разплака много хора в двора на онкоболницата. Борисов си спомни как преди 5-6 г. дошъл на посещение в болницата:
„Имаше едно разбутано шосе, една отвратителна на външен вид болница и хората казваха, че отиват в Раковото. Сега има прекрасен булевард, метро,
след два месеца ще има комуникация от всички части на София до тук. Това, което виждате тук, е болница, мисля, мисля, че има европейски, нормален вид“, констатира Бойко Борисов.
Той съжали, че вместо по 50 болни от рак на ден, тук обслужват вече по 130 души, тъй като онкоболните се увеличават, и пожела на всички да се уповават, освен на Господа, и на лекарите, че има шанс да излязат оттук.
Премиерът и здравната министърка прерязаха лентата на реновираната болница, която е вложила 3,1 млн. лв. в саниране и енергийна ефективност. Други 635 хил. лв. от бюджета на МЗ за капиталови разходи са вложени в откриването на две нови отделения по гръдна хирургия и бронхология и по мамология и реконструктивна хирургия.
В момента тече и обществена поръчка за покупката на 4 нови линейни ускорителя за 28 млн. лв., обяви министър Атанасова. Държавата винаги ще е зад вас, каза тя на екипа на онкологията.