Преднината на Льо Пен пред партията на либерала Макрон за Евроизборите е с повече от двойна разлика и френският президент се реши на отчаяни мерки като извади за дебатите действащия премиер.
Френският премиер Габриел Атал и председателят на партията Национален сбор Жордан Бардела се сблъскаха снощи в телевизионен дуел, представяйки две непримирими визии за Европа 17 дни преди европейските избори.
В продължение на близо час и половина двамата млади лидери – 35-годишният Атал, притекъл се на помощ на изоставащата в социологическите проучвания листа на управляващата партия „Ренесанс“, и големият фаворит на крайната десница, 28-годишният водач на листата на Националния сбор – Бардела, проведоха в праймтайма дебат за Европа, имиграцията, покупателната способност, войната в Украйна и други, предаде АФП.
Тонът отначало бе умерен, но с течение на времето стана все по-нападателен и дори язвителен. Атал обвини съперника си, че „мрази Европа“ и „си мени мнението за всичко“.
Една от най-разгорещените размени на реплики беше свързана с Русия. „Вашата партия, тази на г-жа Льо Пен и Жан-Мари Льо Пен, се нуждаеше от пари. Русия се нуждаеше от партия в Европа именно за да отслаби Европа отвътре“, каза Атал в предавания на живо по телевизия „Франс 2“ дебат. И „може и да сте изплатили дълга си, но все още имате морален договор с тях“ в Европейския парламент, добави министър-председателят.
„Не приляга на министър-председателя на Франция да използва толкова подли аргументи“, отговори Бардела, обвинявайки президента Еманюел Макрон, съпартиец на Атал, че си „играе с огъня“, като не изключва изпращането на войски в Украйна.
По въпроса за миграцията, основен елемент от предизборната програма на Националния сбор, Бардела разкритикува приетия от ЕС миграционен пакт. По думите му единственият избор, който той оставя, е „задължителна имиграция или финансово наказание“. Той повтори тезата си, че „престъпността е свързана с неспособността за овладяване на миграционните потоци“. „Като ви слушам, имам чувството, че зад всеки чужденец стои потенциален престъпник или терорист, а това ми се струва отвратително“, отвърна Атал.
Габриел Атал, който досега нямаше голямо участие в предизборната кампания, бе натоварен от президента Макрон със задачата да вкара нещата в ред, тъй като социологическите проучвания са лоши за президентското мнозинство. Предвождано от Валери Айе, непозната за широката публика, то разполага с 16 процента от намеренията за гласуване, а листата на социалистите, оглавена от Рафаел Глюксман, е по петите му с 15 на сто. Националният сбор води убедително с 33 процента според вчерашен сондаж, цитиран от АФП.
Глюксман, който бе изключен от този дебат, упрекна организаторите му в „похищение“ на изборите. Той призова вчера за „построяване на солидна дига срещу крайната десница“ на проява, в която взеха участие европейски социалдемократи, сред които нидерландският социалист Франс Тимерманс, лидерът на белгийските социалисти Пол Манет и люксембургският еврокомисар Никола Шмит.
В лагера на крайната десница самото организиране на този дебат бе успех, като Националният сбор изрази задоволство, че се е издигнал до ранга на основен съперник, посочва АФП. Партията продължава по този начин стратегията си за изчистване на имиджа, започната преди десетилетие от Марин Льо Пен, която се разграничи от расистките и антисемитски позиции на баща си Жан-Мари Льо Пен, основал партията през 1972 г.
Формацията скъса отношенията си с проблемните си съюзници от „Алтернатива за Германия“. Германската крайнодясна партия бе изключена вчера от групата „Идентичност и демокрация“ в Европейския парламент – част от която е френският Национален сбор – след серия от скандали с един от ръководителите ѝ, Максимилиан Кра. Националният сбор, от своя страна, намекна за сближаване с италианския премиер Джорджа Мелони, чиято крайнодясна формация „Италиански братя“ е член на групата „Европейски консерватори и реформисти“.
КОЙ ПОБЕДИ В ДЕБАТА СПОРЕД НАБЛЮДАТЕЛИТЕ?
Според журналиста от АФП Батист Пас премиерът се е чувствал по-комфортно в дебата по повечето теми от опонента си.
Сблъсъкът между Атал и Бардела бе окачествен като „забележителен“ от журналиста и писател Франс-Оливие Жисбер. „Бях истински развълнуван, защото това е политиката на бъдещето“, заяви той днес в общо интервю за радио „Юроп 1“ и телевизия „СеНюз“. Той каза, че двамата са новото поколение в политиката и че вероятно ще останат на сцената през следващите 20 години.
„Бардела излъчваше спокойствие, напредваше бавно по своя си начин… Атал беше като стършел, който жили, насинява и атакува“, допълни той. Що се отнася до това кой е победил в дебата, Жисбер не даде категоричен отговор. „Ако ме притиснете в ъгъла да кажа, бих казал, че е Жордан Бардела, но всъщност Габриел Атал също спечели. Всъщност и двамата са добри и имаш чувството, че ще се задържат на сцената още дълго време“, каза журналистът.