"Имаме средно по 5 случая на година, при които установяваме децa с тревожно поведение в TikTok, Facebook или други интернет приложения, които се държат неадекватно – планират да се самоубият или наранят. На практика ги спасяваме, като се свързваме веднага с тях и родителите им“.
Това разказал пред "Телеграф“ шефът на отдел "Киберпрестъпност“ в ГДБОП Владимир Димитров.
"Имали сме и случаи, при които тийнейджъри се нараняват, показвайки се в интернет с цел да се самоизтъкнат. Мога да кажа, че поне по два пъти в годината се случват.
При един от тях 15-годишно момиче обясни, че е в депресия, тъжно й е и планира да отиде на "по-добро място“. Веднага намерихме родителите и им казахме какво прави детето им в социалните мрежи и за какво предупреждава. Вече след това те се обърнаха към психолог“, разказа комисар Димитров.
По думите му в такива ситуации трябва да се действа бързо, за да не се стигне до фатални последици. Намира се IP адресът на компютъра, от който пише детето, и се изпращат полицаи на място.
"Обикновено са момичета и момчета от проблемни семейства, някои са разведени, други са отглеждани от баби и дядовци, има и такива, в които се вижда дефицит на родителско внимание. Често до подобни методи на заплахи стигат и деца, които бягат от социални домове. Опитват чрез това самоизтъкване пред публика да покажат, че са различни. Като се намесим обаче, нещата се променят“, допълни киберполицай №1.
Другият хит, който в момента се шири в социалните мрежи, е непълнолетни да се снимат и да качват голи снимки. TikTok обаче има специален софтуер, който засича голи тела и директно блокира клиповете.
"Много често получаваме т.нар. доклади от TikTok за подобни сцени. Наскоро имахме за две български момичета на 11 и 12 години, които се къпят голи в банята и се снимат, а после опитват да качат клипа. Филтрите ги блокират, ние получаваме информацията и пак опираме до родителите им“, разказа шефът на отдел "Киберпрестъпност“.
Освен да спасяват деца, които искат да се самоубиват, спецполицаите предотвратяват и много по-опасни ситуации с евентуални невинни жертви. Преди няколко месеца арестували мъж от бургаско село, който заплашил, че ще нахлуе в училище и ще избива деца. "Има онлайн платформа за безплатна психологическа помощ.
Обикновено го използват бивши военни в САЩ. Българинът споделил, че не се чувства добре психически, ще влезе някъде и ще нарани някого. Незабавно от Щатите ни изпратиха сигнал. Установихме го и го задържахме.
Той призна и се разкая. Каза, че е бил нестабилен и затова го е казал“, разказа шефът на отдел "Киберпрестъпност“ в ГДБОП. По-късно се оказало, че мъжът работи в цех, но преди това е бил бачкатор в чужбина. Понаучил няколко думи на английски и открил платформата. Всяка година поне 2-3 нашенци пишат в сайта, сочат данните на антимафиотите.
Най-кървавият случай обаче е от преди година. Мъж от софийско село се самоубил, докато излъчва на живо във Facebook. Гръмнал се в главата с пистолет. "Видеото е било рипортнато от негови приятели, които са го видели, след което е спряно. Стояло е активно около 20 минути. При такива случаи сме безсилни. После блокираме всякакъв достъп до подобни клипове“, допълни комисар Димитров.