Проучване на обществените нагласи на агенция „Медиана“, проведено през миналата седмица, по време на дебатите и гласуването на новия държавен дълг, потвърждава дълбокия песимизъм на българите за бъдещето на страната.
За първи път от последните пет редовни правителства се наблюдава такова високо ниво на песимизъм и негативизъм по отношение на управлението в началото на неговата работа, коментират социолозите.
Според данните за една четвърт (24%) от запитаните новото правителство „вдъхва доверие“, докато за 52% то разочарова.
Едва 19 % вярват, че кабинетът Борисов 2 ще успее да подобри положението в страната,
а 33 % дори смятат, че ще го влоши.
Причините за тези нагласи са в продължаващата икономическа криза, която изправи българските домакинства пред сериозни трудности.
81% от българите пестят от дрехи и обувки, като близо една четвърт са престанали въобще да пазаруват в такива магазини. Всяко десето домакинство се е отказало от кашкавала и мобилността си, а всяко двадесето – от месото.
Политически фактори като спирането на проекта „Южен поток”, външният дълг, събитията в Украйна и позицията на България по тях, призивите за въоръжаване – създават усещането, особено сред хората, тежко ударени от кризата, че „зле сме, губим и още ще затъваме“. Това съответно поражда негативизъм по отношение на властта.
Дебатите и гласуването по външния дълг са дали сериозно отражение върху данните за доверието в правителството
и общите нагласи по отношение на бъдещето – 11 % одобряват взимането на този заем; 62 % са против. Същото е и съотношението по въпроса дали той ще помогне или навреди на страната – 60 % смятат, че той ще навреди сериозно на страната.