Американски медии протестираха срещу практиката на Белия дом да не допуска фотографи,
докато президента Барак Обама изпълнява функциите си, а да разпространява само негови официални снимки, предадоха световните агенции.
Това, според журналистите, ограничава правата и възможностите им да изпълняват служебните си задължения и изскванията за актуалност при отразяване на събития.
„На журналистите редовно се забранява да фотографират или заснемат на видео президента при упражняването на официалните му функции“, се казва в писмо на медиите до говорителя на Белия дом Джей Карни.
Текстът е подписан от организации, които обединяват доста солиден брой медии –
Асоциацията на кореспондентите в Белия дом, Асоциацията на фотографите от печатните издания в Белия дом, агенция Франс прес и други.
В писмото, което няма прецедент от влизането на Обама в Белия дом през 2009 г., медиите упрекват изпълнителната власт в САЩ, че „заменя независимата фотожурналистика с визуални комюникета за печата“. Освен това според тях Обама е прекратил достъпа на журналистите до редица президентски прояви с аргумента, че имат частен характер.
Те обаче отбелязват, че много често снимки от тези събития след това се появяват на сайта на Белия дом или на официалните му акаунти в социални мрежи. Автори на тези снимки са официалните фотографи на президентството, които са държавни служители.
Според медиите, подписали писмото, тази практика е в разрив с американската демократична традиция
и с ангажимента на президента към повече прозрачност. Правителствени служители пречат на обществеността да получи независим поглед към важни събития с участието на изпълнителната власт, се посочва в писмото.
Заместник-говорителят на Белия дом Джон Ърнест увери, че публикуването на официални снимки в социалните мрежи има за цел да осигури по-голям достъп и информация за дейността на президента.
„Има обстоятелства, при които не е възможно в стаята да присъстват независими журналисти, когато президентът взима решения. И тогава, вместо да го крием от американците, ние се възползваме от новите технологии, за да дадем на американците още по-голям достъп със снимки или филми към случващото се зад кулисите“, добавя говорителят, цитиран от АФП.
Припомняме, че Първата поправка на Конституцията на САЩ защитава правото на три основни човешки свободи –
на вероизповеданието, на словото и печата и на събранията.