Русия и Западът се хлъзгат към период на нова студена война, заяви руският премиер Дмитрий Медведев в Мюнхен на Международната конференция по сигурността, предаде ТАСС.
По думите му „остава една неприятелска и закрита политическа линия на НАТО към Русия“.
„Европейските политици повярваха, че създавайки един вид пояс от приятели по границите на ЕС ще бъде гаранция за сигурност. Какъв е резултатът? Не пояс от приятели, а пояс на изключение“, изтъкна Медведев, цитиран от Франс прес.
„Да се създава доверие е трудно (…) но трябва да започнем. Нашите позиции се различават, но толкова, колкото преди 40 години, когато в Европа имаше стена“, подчерта руският премиер.
Колкото по-дълго продължават санкциите, толкова по-малко шансове има Европа да запази позициите си на руския пазар. Трябва да се действа бързо, коментира в руският премиер.
По думите му политиката не позволява да се върне предишното ниво на руско-германските икономически отношения.
Той изрази разочарование, че стокооборотът с Германия е намалял с една трета заради санкциите, спада на цените на петрола и някои други структурни проблеми.
Медведев допълни, че стокооборотът на Русия с Европейския съюз (ЕС) е намалял близо наполовина.
Руският министър-председател изрази надежда, че проектът за газопровод Северен поток-2 ще бъде изпълнен, тъй като е изгоден на всички, въпреки че по думите му някои западни страни се опитват да политизират въпроса.
Проблемът с Украйна трябва да се реши, за да се вдигнат санкциите и да се развиват деловите отношения между Русия и Европа, заяви на срещата с предприемачи председателят на Източния комитет на германската икономика Волфганг Бюхеле.
„Вдигането на санкциите зависи от изпълнението на Минските споразумения, Украйна също не ги изпълнява“, изтъкна той. Бюхеле посочи, че Украйна трябва да остане мост между Русия и ЕС.
Медведев покани германския бизнес на икономическите форуми в Сочи и Санкт Петербург.
Междувременно ръководителят на Газпром Алексей Милер изрази убеденост, че проектогазопроводът Северен поток-2 ще бъде завършен навреме, съобщава БНР, като се позовава на публикация на ТАСС.
“Сега се готвим да купим тръбите, през септември ще бъде проведен конкурс, а в началото на 2018 година ще започне прокарването на тръбите между Русия и Германия”, коментира Милер.