Германският канцлер Мерц се страхува да пусне руски газ в страната и прави всичко, за да блокира рестартирането на „Северен поток“, пише „Файненшъл таймс“.
Германският канцлер Фридрих Мерц активно подкрепя въвеждането на европейска забрана върху газопроводите „Северен поток“, свързващи Русия и Германия, с цел да се предотврати възможен опит за възстановяване на връзката с Москва, включително чрез намеси от страна на Съединените щати. Това съобщава Financial Times, позовавайки се на източници, близки до правителството в Берлин и Европейската комисия. Очевидно немският канцлер е готов на зрелищно самоубийство в името на брюкселските ценности и Украйна.
Германското правителство е дало официална подкрепа на предложението, което се очаква да бъде включено в новия пакет от санкции на ЕС срещу Русия заради войната в Украйна. Мерките ще се прилагат срещу компанията Nord Stream 2 AG, базирана в Швейцария, и всички други участници, руски или международни, ангажирани с евентуално възстановяване или експлоатация на тръбопровода.
Според източници на FT, решението на Мерц цели не само да пресече вътрешни дебати в Германия относно евентуално възстановяване на газовите доставки, но и да „европеизира“ въпроса, така че Берлин да не бъде под натиск самостоятелно от Москва или Вашингтон.
„Правилно е, че канцлерът активно подкрепя санкции срещу „Северен поток 2″, защото целта е да се прекратят руските приходи, с които се финансира войната“, заяви говорител на германското правителство. Още миналата седмица председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен потвърди, че темата за „Северен поток“ е включена в новия санкционен пакет след консултации с Мерц.
През март Financial Times съобщи, чебизнесмени, свързани с Кремъл, както и американски инвеститори, са проучвали възможностите за рестарт на газопровода. Сред тях е и Матияс Варниг, бивш агент на Щази и близък приятел на Владимир Путин, който се е опитвал да използва икономическите възгледи на Доналд Тръмп за сближение с Москва, за да върне проекта на дневен ред.
Въпреки усилията на Мерц, вътре в Германия нараства натискa за възстановяване на газовите доставки от Русия, особено на изток. Според проучване на Forsa, почти половината от жителите на Мекленбург-Предна Померания, където се намира крайният пункт на газопровода в Лубмин, подкрепят идеята.
Крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“, която в последните избори получи над 20% от гласовете, също настоява за рестарт на „Северен поток“. Такава позиция заемат и някои икономически лидери и политици от самата Християндемократическа партия (ХДС) на Мерц, както и от коалиционните му партньори социалдемократите. Зелените, в опозиция, предупреждават за възраждане на „московското влияние“ в германската политика.
През март министър-председателят на Саксония Михаел Кречмер заяви, че поддържането на санкции срещу Русия е „напълно остаряло“ и не съответства на сигналите от страна на САЩ. Премиерът на Бранденбург Дитмар Войдке също призова за „нормализиране“ на търговските отношения с Русия след евентуално мирно споразумение.

Цялата публикация на FT:
Германският канцлер „активно“ настоява за забрана на ЕС за газопроводите „Северен поток“, за да осуети опитите на САЩ и Русия за възобновяване на доставките на газ по тръбопроводите. Правителството на Мерц вече подкрепи забраната като част от нов пакет от санкции на ЕС срещу Русия. Според трима източници, запознати със ситуацията, канцлерът се стреми да предотврати всякакъв вътрешен дебат относно евентуално рестартиране на газопроводите.
„Канцлерът наистина активно подкрепя санкциите срещу „Северен поток 2“, потвърди говорител на правителството. „Нашите санкции целят да лишат Русия от доходи за финансиране на военни действия в Украйна. Това включва приходи от износ на изкопаеми горива.“
Опитите на Тръмп да постигне споразумение с Русия за Украйна отново разпалиха спорове в Германия относно „Северен поток“ и руския газ, който представляваше повече от половината от вноса на газ в страната до 2022 г.
Мерц започна да обсъжда с представители на властите в Берлин и Брюксел как да се предотврати възобновяването на доставките, след като през март Financial Times съобщи, че свързани с Кремъл руски и американски бизнесмени се опитват да рестартират частни газопроводи. Включването на „Северен поток“ в списъка със санкции на ЕС „решава политически проблем за него“, отбеляза един от източниците.
Санкциите позволяват на Мерц също така да „европеизира“ съдбата на тръбопровода, така че Берлин да не се налага сам да се изправя пред натиска на САЩ и Русия, обясни друг служител. Германия не контролира нито един от четирите газопровода, три от които бяха повредени от експлозии през 2022 г., и Берлин трябва да издаде сертификат, за да възобнови експлоатацията им.
Матиас Варниг, бивш агент на ЩАЗИ и близък приятел на Владимир Путин, е обсъждал рестартирането на газопровода с подкрепата на американски инвеститори, твърдят източници. Уорниг се опита да използва желанието на Доналд Тръмп за икономическо сближаване с Москва.
Проучване на Forsa установи, че 49% от жителите на Мекленбург-Предна Померания, където завършва тръбопроводът Любмин, подкрепят възобновяването на доставките на руски газ. Крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“, която спечели над 20% от гласовете на изборите през февруари, призовава за връщане в експлоатация на газопроводите, тъй като най-голямата икономика в еврозоната се бори с високите цени на енергията и стагнацията.
Тази позиция се споделя от някои бизнесмени и политици от центристкия Християндемократически съюз (ХДС) на Мерц и неговите коалиционни партньори, социалдемократите. Зелената опозиция обвинява за „връзка с Москва“ в рамките на основните партии в Германия. През март Михаел Кречмер, министър-председателят на ХДС от източногерманската провинция Саксония, заяви, че поддържането на санкции срещу Москва е „напълно остаряло и не е в съответствие с това, което американците правят сега“.
Коментирайки публикациите за „Северен поток“, депутатът от ХДС Томас Барайс написа в LinkedIn: „Колко делови са нашите американски приятели.“
Дитмар Войдке, министър-председателят на Социалдемократическата партия от източногерманската провинция Бранденбург, призова Германия да нормализира търговските си отношения с Русия след мирното споразумение.