Главният продуцент на новините на БНТ Даниел Чипев подаде оставка преди няколко дни. Чипев мълчи за причините, а в обществото и главно в журналистическата гилдия текат спекулации по темата. Той мълчи, а разни хора го защитават (така беше и преди години с Ани Цолова).
Кошлуков и задкулисните му зависимости са ясни и на малките деца в България. Затова не можем да изключим вероятността Чипев да е напуснал поради натиск. Причините обаче може и да са други – от лично естество (болест, грижа за членове на семейството, смяна на местоживеенето и др.) или от професионален характер (смяна на професионалното поприще, преминаване в друга медия и т.н.).
Хайде да се разберем! Когато едно лице, на публична длъжност (на заплата от данъците на гражданите) напуска поста си, то дължи подробни обяснения защо прави това. Винаги и безусловно! Да, това не го пише в закона, нито в трудовия му договор, но моралът изисква, когато някой е бил на издръжка на гражданите да им каже защото повече те не могат да разчитат на него, въпреки че години наред са му плащали заплата и за инвестирали е неговото развитие. Дължи да посочи какви проблеми в работата му са провокирали оставката, ако тя е резултат от такива проблеми. Дори когато мотивите са лични, отново дължи обяснение без да навлиза прекалено в личната му сфера – казва болен съм и повече не мога да работя това, или имам болен в семейството и трябва да се грижа за него (без да влиза в подробности), или заминаваме да живеем в друга държава (без да дължиш особено разяснения).
Когато човек на публична длъжност мълчи и оставя обществото да спекулира, това оставя изключително лош вкус и усещане за зависимости, които не позволяват на този човек да каже истината. Тогава се поставя въпросът този човек независим и обективен ли е бил, докато му плащахме заплата? Щом дори сега, когато напуска, не може да посочи причините, колко неща е премълчавал докато е получавал публична заплата?
Писал съм многократно по тази тема, включително за мълчанието на Калоян Топалов, когато напусна поста председател на СГС и съдебната система. Няма да спра за изисквам публичните служители да се отчитат на гражданите.
Говорете, дами и господа на държавни заплати! Ако мълчите излиза, че не гражданите са били ваши работодатели, а задкулисни фигури, които ви дърпат конците и ви казват кога и какво да говорите. И показвате, че не разбирате какво означава държавна служба.
Методи Лалов, фейсбук
Ами, прав е господин Лалов