Министерството на икономиката публикува всички големи кредити в Българската банка за развитие – ББР, която от днес е напълно държавна собственост. От ведомството на министър Кирил Петков обявиха, че го правят заради „големия обществен интерес“.
Кредити с размер над 140 млн. лв.: Слънчев ден АД, Благоевград- БТ АД, Роудуей кънстракшън АД
Кредити с размер над 115 млн. лв.: Маркет инвестмънт АД (Техномаркет), Интернешънъл инвестмънтс ЕАД
Кредити с размер над 60 млн. лв.: Параходство БМФ АД, Транспект АД, Инса Ойл ЕООД
А проверката станала възможна, след като министърът на икономиката Кирил Петков сключил договор за дарение с търговската банка, притежавала до момента 8 броя безналични акции, всяка с номинална стойност 100 лева, (000055% от капитала на ББР), по силата на който търговската банка прехвърли на държавата правото на собственост върху акциите.
Така министърът на икономиката, в качеството си на упражняващ правата на държавата като едноличен собственик на капитала в общото събрание на акционерите на ББР, може да предприеме всякакви допълнителни, необходими корпоративни действия, се казва още в съобщението.
ББР гарантира пълна прозрачност
Българската банка за развитие ще окаже пълно съдействие във връзка с ревизията на работата на финансовата институция. Това се посочва в позиция на ББР. В нея пише още, че банката има развити дългогодишни отношения с многобройни международни кредитори и партньори, като е изградила авторитет на надежден и стабилен партньор.
Вижте цялата позиция:
Българска банка за развитие осъществява дейността си в съответствие със Закона за ББР и Устава на ББР, както и извършва дейности, предвидени в чл. 2, ал. 1 и 2 от Закона за кредитните институции, съгласно издаден от Българската народна банка пълен банков лиценз. Приоритетите в дейността на банката са били съобразени с политиката на действащите правителства на Република България, както и с цел печалба като търговска банка, изпълнявайки основната й функция за подкрепа на малки и средни предприятия (МСП).
Банката стриктно съблюдава действащата нормативна уредба в Република България и законодателството на ЕС, в това число и специалния Закон за ББР. Дейността на банката, както и на всяка друга банка в страната, се осъществява под надзора на БНБ, която определя ББР като системно значима кредитна институция за българската банкова система и европейските регулаторни органи. Към края на м. март 2021 г. банката е с най-висока капиталова адекватност в страната (38%) и е с присъден рейтинг от водещата рейтингова агенция Fitch Ratings на ниво ВВВ с положителна перспектива – рейтинг, равен на суверенния рейтинг на българската държава.
ББР има развити дългогодишни отношения с многобройни международни кредитори и партньори, като е изградила авторитет на надежден и стабилен партньор. Банката привлича средства от тях на базата единствено на доброто финансово състояние и репутацията си. Банката не е бюджетно предприятие, но за конкретни цели се финансира от държавния бюджет (в т.ч. гаранционните програми във връзка със ситуацията, породена от COVID-19), а отпускането на кредити се извършва преимуществено със собствен ресурс на Банката, с ресурс, придобит в резултат на търговската й дейност през годините, както и такъв, предоставен по сключени договори по програми с множество водещи международни кредитни институции.
ББР винаги е сътрудничила на регулаторните органи. И в този случай банката ще окаже пълно съдействие на Принципала – Министерството на икономиката, във връзка с предстоящата проверка.