От началото на военната агресия на Русия срещу Украйна военноморските сили на България, Румъния и Турция са открили 17 морски мини в Черно море, като се очаква те да продължат да бъдат сериозна опасност още години.
Адмирал Велко Велков, командир на Флотилия бойни и спомагателни кораби, обясни, че мините в Черно море са малки, трудно се откриват, но в същото време не са по-малко опасни.
По думите му опасността от мините продължава с години след края на даден военен конфликт и все още се намират мини от Първата и Втората световни войни.
Към този момент няма пострадали търговски кораби.
„Да не дърпам дявола за опашката, но засега според мен си вършим добре работата“, коментира той, цитиран от БТА.
По думите му 80 на сто от оборота на България преминава през пристанищата – Варна и Бургас, и е изключително важно да се гарантира свободата на плаване и свободното придвижване на стоки.
В момента Бургас е домакин на противоминното учение „POSEIDON 2024“, в което участва военни Румъния САЩ, Италия, Франция, Турция.
По-рано тази година започна операция на обща противоминна група на България, Турция и Румъния в Черно море. В момента командването ѝ се води от Турция, но от началото на следващата година ще се поеме от България.
Предвижда се в рамките на всяко командване групата да се активира по два пъти за не повече от по 15 дни.
Трите страни действат в националните си морски пространства, като ще се внимава да няма напрежение с руските сили.
България участва с кораби минни ловци и хеликоптери.
ВМС извършват регулярни контролни обследвания на опасните райони.
Следят се хидрометеорологичните условия в северозападната част на Черно море, където са изградени минни заграждения.
Практиката показва, че след бурно време вероятността за поява на дрейфаща мина в нашата зона на отговорност е особено голяма.
Източник: mediapool.bg