От думите на Борис Бонев от Спаси София излиза, че ВМРО и Карлос Контера са развъртели печеливш бизнес в СОС като проводници на бившите СИК и ВИС в общинските дружества на столицата.
С гласуваните през тази седмица решения от Столичния общински съвет икономиката на София най-вероятно ще бъде овладяна от Красимир Георгиев, известен като Красьо Черния. Зад Красьо Черния стоят Таки (Христофорос Аманатидис), който държи подземния паркинг под НДК, а също и Маджо (Младен Михалев). Това заяви лидерът на групата на ПП/ДБ/“Спаси София“ в СОС Борис Бонев. Формацията подкрепя кмета Васил Терзиев, но няма мнозинство в градския парламент. „Твърди се, че това са хората, които в момента имат най-силно желание да овладеят общинската икономика“, коментира той.
През седмицата Бонев каза още, че гласуваните рокади в общинските фирми имат за цел да изкарат от тях директори, приближени на бизнесмена и бивш общински съветник от ГЕРБ Орлин Алексиев. Неотдавна „Спаси София“ съобщи, че фирми, свързани с Алексиев, са основен изпълнител на договори на общинския мастодонт „Топлофикация-София“ в периода, в който дружеството се управляваше от доскорошния изпълнителен директор Александър Александров. Същият подаде оставка, след като от „Спаси София“ изнесоха данни, че като поизпълнител в изпълнението на тези договори са участвали фирми на жената, с която той живее на семейни начала.
гласовете на ГЕРБ, БСП, ИТН и на всички общински съветници без политически групи бе извършена поголовна подмяна на директорските съвети във фирми на Столична община в най-различни икономически сфери. Вносител на доклада бе Карлос Контрера от ВМРО, за който на миналите местни избори гласуваха по-малко от 6 000 души, но който предреши съдбата на общинска икономика за над 3 милиарда лева.
Кметът на София Васил Терзиев няма да подпише решението на т.нар. икономическо мнозинство в СОС, с което бяха сменени директорите на шестте най-важни общински дружества. Това съобщи самият той по БНТ. Терзиев поясни, че предстои да върне доклада за ново обсъждане и гласуване в градския парламент. „Нека пак да си помислят дали втори път да ударят печат на това безобразие. Може пък да се промени нещо“, коментира Терзиев. Актът изглежда обаче по-скоро символичен и почти сигурно решението ще бъде потвърдено.
„Всички тези дружества – „Топлофикация-София“, ЦГМ, „Столичен автотранспорт“, „Столичен електротранспорт“, „Метрополитен“ и „Софинвест“, имат отношение към качеството на живот на всички софиянци. И какво се случва с тези няколко милиарда на година, които минават през тези дружества? Дали те се инвестират по предназначение е много важно за нас“, коментира кметът.
„Едната група – Карлос Контрера и други защитници на доклада твърдят, че сме били за запазване на текущите ръководства. Не е вярно, тъкмо обратното. Това, за което се борим, е в рамките на следващите 3-4 месеца да има прозрачни, честни конкурси, в които всеки един, който се интересува как са направени условията, да има пълна убеденост, че не са нагласени. Искаме най-добрите хора, независимо от политическа партия или безпартийни, да бъдат надзор и управляващи на тези дружества, през които минават милиарди на година“, заяви Терзиев.
„Другата група казва: „Не, ще ги сменим на тъмно“. Водим дебати за доклад на стойност 2400 лв. За такъв доклад трябват 46 човека от общинския съвет да гласуват „за“, за да мине. Обаче с 31 гласа минават доклади за тъмни назначения на хората, които ще управляват „временно“ няколко милиарда ресурси и още няколко пъти по толкова активи. И временните стават постоянни, защото в онзи доклад една малка подробност е, че няма никакъв ангажимент за срок“, коментира кметът на София.
По повод обвиненията на Слави Трифонов, че Терзиев и общинските съветници искат да запазят досегашните директори, кметът коментира: „Диванните политици могат да си говорят каквото си искат, те не носят никаква отговорност. Не са в боя, нека раздават правосъдие от дивана“. По отношение на групата на ИТН в СОС Терзиев също взе отношение: „През цялото време досега ИТН обясняваха как държат всички промени в надзорите на дружествата да се направят по златните стандарти за добро управление. Видя се, че го направиха до добре познатите родни „стандарти“ за добро управление. БСП също сипеха клетви и заклинания как щели да променят „модела ГЕРБ“. Видяхме как го промениха – първо като се гласуваха комисиите в СОС, и тази седмица за общинските фирми. Това гласуване беше много по-важно от комисиите“, каза още Терзиев.