Руската кънкьорка Камила Валиева влезе в историята на зимните олимпийски игри в понеделник с четворен аксел на леда. Това нейно постижение обаче може да бъде скандално зачеркнато от историята на световния спорт заради потенциална употреба на допинг или дрога на един от членовете на отбора й.
Световните медии пишат, че церемонията по връчването на медала по фигурно пързаляне е отложена заради подозрението, че един от членовете на руския отбор е употребявал марихуана.
По-рано МОК обяви, че церемонията е отложена заради "правен проблем", който може да засегне носителите на медалите, а след това се появи новината, че зад всичко стои споменатото подозрение за допинг или наркотици.
Никой от руския отбор не обяви официално каква е причината на забавянето. Освен че медалите могат да останат нераздадени, не е изключено някои от тях, ако се докаже употребата на марихуана, да бъдат отнети, а спортистите да бъдат наказани по закона в Китай.
– Контрабанда, трафик, транспорт и производство на опиум в количество под 200 грама, хероин в количество под 10 грама или други наркотици в по-малко количество е наказуемо с лишаване от свобода до три години, при утежняващи вината обстоятелства наказанието е лишаване от свобода от три до седем години, както и глоба – е посочено в закона.
Русия триумфира със 74 точки в отборната надпревара пред САЩ, които имат 65, а Япония е трета с 63 точки.
Информацията, че един от членовете на руския отбор по фигурно пързаляне е преминал съмнителен допинг тест преди началото на Олимпийските игри, се появи сутринта в популярния спортен портал Inside the Games. Именно заради това, според източника, е отложена церемонията по награждаването в отборния турнир, който се проведе на 7 февруари. Националният отбор на Русия беше представен от Камила Валиева, Марк Кондратюк, Анастасия Мишина и Александър Галямов, Виктория Синицина и Никита Кацалапов.
Според ръководителя на пресслужбата на Международния олимпийски комитет (МОК) Марк Адамс, организацията прави всичко възможно бързо да разбере какво се случва. „В ситуацията са замесени спортисти, които са спечелили медали. Но, както разбирате, правните нюанси понякога проточват нещата“, каза той по време на брифинг. Според РИА Новости в момента МОК се консултира с Международния съюз по кънки (ISU).
След като съобщиха за положителния тест, руските кънкьори не отидоха на тренировка. Валиева, Кондратюк, Мишина и Галямов пропуснаха заниманието днес, съобщи в Twitter репортерът на USA Today Кристин Бренан. В същото време на 10 февруари Кондратюк трябва да стартира в индивидуалния турнир. На леда се появиха само Синицина и Кацалапов. След тренировката атлетите отказаха да общуват с пресата.
Треньорът на спортната двойка Тамара Москвина в коментар пред Championship.com заяви, че подопечните й не са планирали тренировка, тъй като имат почивен ден. „Останалото трябва да се разбере от официални източници“, добави тя.
Международният съюз по кънки отказа да коментира съобщенията за положителен тест. Заместник-председателят на Международния съюз по кънки (ISU) Александър Лакерник каза, че не разполага с официални данни. „Наистина не мога да ти кажа нищо. Съмнителен допинг тест? Знам само слухове и не ги коментирам. Няма официална информация“, цитира Sport-Express специалистът.
Загриженост за случващото се изрази заслуженият треньор на Русия Алексей Мишин. „Ако това е вярно, тогава това е голям проблем за всички нас. Не мисля, че някой ще направи такива неща нарочно. Може би е някаква провокация“, цитира специалиста Metaratings.ru.
Александър Жулин, треньор на участниците в отборния турнир Виктория Синицина и Никита Кацалапов, отбеляза, че все още не знае подробности. „Не съм изненадан от това: щом Русия има успехи, тогава се случва подобна история“, каза Жулин в интервю за Championship.com.
Антидопинговият кодекс на WADA (член 11) гласи, че отборът може да бъде дисквалифициран, ако се установи, че двама или повече спортисти употребяват допинг при тестове. Но според Inside the Games положителният тест е само на един от руските скейтъри. В същото време, според същия кодекс, международната федерация има право да увеличи наказанието за отбора, да го дисквалифицира и да лиши руските скейтъри от златни медали в отборния турнир.
Руските фигуристи за втори път в историята спечелиха златото на отборния турнир. Това се случи за първи път на Игрите в Сочи през 2014 г. Четири години по-късно в Пьонгчанг руснаците губят от канадците и печелят сребърни медали.
Руските спортисти отидоха в Пекин под флага на Руския олимпийски комитет. Руското знаме и химн все още са забранени, както преди четири години в Пьончанг. В Токио, на церемонията по награждаването в чест на руските спортисти прозвуча музиката на Чайковски.
Русия попадна под санкциите на Световната антидопингова агенция (WADA) в края на 2019 г., загуби правото да бъде домакин на големи международни състезания, а руските спортисти можеха да участват в тях само с неутрален статут заради употреба на допинг. Първоначално WADA наказа Русия с четиригодишна забрана за участие, но по-късно Спортният арбитражен съд (CAS) намали срока на санкцията на две години.