Израелското министерство на разузнаването е изготвило военновременно предложение за прехвърляне на 2,3-милионното население на Ивицата Газа в египетския Синайски полуостров. Новината за израелския план предизвиква осъждане от страна на палестинците. Такъв план се очаква да влоши и отношенията с Кайро, съобщи АП, като цитира документа, публикуван в израелските медии.
Кабинетът на премиера Бенямин Нетаняху омаловажи доклада, съставен от Министерството на разузнаването, като хипотетично упражнение – „концептуален документ“. Но неговите заключения задълбочиха дългогодишните страхове на египтяните, че Израел иска да превърне Газа в проблем на Египет, и съживиха спомените на палестинците за най-голямата им травма – изселването на над 1 милион души, които бяха принудени да напуснат домовете си след създаването на Израел през 1948 г. на територията на Палестина. Това гонение на палестинците от земите им е известно като „накба“ (катастрофа в превод от арабски).
„Ние сме против преселването където и да е, под каквато и да е форма и го смятаме за червена линия, която няма да позволим да бъде прекрачена“, каза Набил Абу Рудейнех, говорител на палестинския президент Махмуд Абас. – „Това, което се случи през 1948 г., няма да бъде позволено да се повтори.“
Документът е с дата 13 октомври, шест дни след като бойците на „Хамас“ атакуваха Южен Израел и взеха над 240 заложници при атака, която провокира опустошителна израелска война в Газа. В резултат на израелските атака за три седмици загиналите палестинци са над 8 000, 3 195 от които деца.
В доклада си Министерството на разузнаването предлага три алтернативи „за осъществяване на значителна промяна в гражданската реалност в Ивицата Газа.”
Авторите на документа смятат тази алтернатива – изгонване на палестинците в Синай, Египет, за най-желаната за сигурността на Израел.
Документът предлага преместване на цивилното население на Газа в палаткови градове в северен Синай, след което изграждане на постоянни градове и неопределен хуманитарен коридор. В Израел ще бъде създадена зона за сигурност, която да блокира влизането на разселените палестинци. Докладът не казва какво ще стане с Газа, след като населението й бъде изселено.
Министерството на външните работи на Египет се още не е коментирало израелския доклад. Но Египет даде ясно да се разбере, че не иска да приеме вълна от палестински бежанци, като затвори границата.
Египет отдавна се опасява, че Израел иска да принуди трайно експулсиране на палестинците на негова територия, както се случи по време на войната с Израел. Египет управляваше Газа между 1948 и 1967 г., когато Израел завладя територията, заедно със Западния бряг и Източен Йерусалим. По-голямата част от населението на Газа са потомци на палестински бежанци, прокудени от това, което сега е Израел, уточнява АП.
Президентът на Египет Абдел Фатах ел-Сиси заяви, че масов приток на бежанци от Газа ще елиминира палестинската национална кауза. Това също би рискувало да доведе бойци в Синай, където те биха могли да предприемат атаки срещу Израел, каза той. Това би застрашило мирния договор на страните от 1979 г. Той предложи Израел вместо това да настани палестинци в своята пустиня Негев, която граничи с Ивицата Газа, докато не прекрати военните си операции.
Египет не е непременно последната спирка на палестинските бежанци, пишат от министерството на разузнаването на Израел. В документа се говори за Египет, Турция, Катар, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, подкрепящи плана или финансово, или чрез приемане на прокудени жители на Газа като бежанци и в дългосрочен план като граждани. „Снизходителните“ имиграционни практики на Канада също я правят потенциална цел за презаселване, се добавя в документа.
На пръв поглед това предложение „може да бъде сложно по отношение на международната легитимност“, признава документът. – „Според нашата оценка боевете след евакуацията на населението ще доведат до по-малко цивилни жертви в сравнение с това, което може да се очаква, ако населението остане.“
Документът отхвърля другите две възможности: възстановяване на базираната на Западния бряг палестинска власт като суверен в Газа или подкрепа на местен режим. Наред с други причини, той ги отхвърля като неспособни да възпират атаките срещу Израел.
Възстановяването на палестинската власт, изгонена от Газа след едноседмична война от 2007 г., която постави Хамас на власт, би било „безпрецедентна победа на палестинското национално движение, победа, която ще отнеме живота на хиляди израелски цивилни и войници, и не гарантира сигурността на Израел“, се казва в документа.
Обективно. БГ