Събитията от националната конференция на ДПС и опитът за покушение срещу Ахмед Доган разтърсиха държавата. Нападението обаче бе извършено с газов пистолет, което породи бурни дебати може ли да бъде наранен и дори убит човек с такова оръжие.
Екипът на ТВ7 направи експеримент.
Оръжейният експерт Делян Цветанов демонстрира на живо какви поражения може да нанесе един газов пистолет върху човешкото тяло.
Преди да зареди оръжието, Цветанов уточни, че предназначението му не е да убива, а само да сплашва. По принцип в пълнителя обикновено се слагат два куршума – първите два са халосни и произвеждат само звук, а третият е лютив и предизвиква парене и сълзене на очите.
Експертът стреля последователно срещу пластмасов манекен и картон. За разлика от бойния куршум, който би направил дупка в материята, халосният не нанесе никакво поражение, освен леко зацапване с барут.
При стрелба от упор срещу човек би предизвикал единствено повърхностно нараняване на кожата, поясни специалистът.
Вижте експеримента във видеото!