Ръководството на МВР не си даде зор да убеди депутатите, че издирва бившия следовател Петьо Петров-Еврото или че разследва неговите тефтери и връзките му с Пеевски.
От „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) поискаха изслушване на вътрешния министър Даниел Митов и шефове на службите, след като миналата седмица от сдружение БОЕЦ оповестиха множество документи на Петров, които представиха като негов личен архив, включващ прокурорски постановления, данни от специални разузнавателни средства, изтекли справки от МВР, сигнали и др., а след това пък от онлайн платформата „BG Elves“ обявиха, че са открили актуални следи от онлайн присъствие на Петров по имена, телефони, имейли и профили, които употребява, като в тях използвал една и съща парола.
Днес обаче вътрешният министър не дойде в парламента, защото бил в чужбина, а на изслушването присъстваха заместникът му Любомир Йосифов, зам.-шефът на ГДБОП Боян Раев, директорът на националната полиция Мирослав Рашков и шефът на ДАНС Пламен Тончев.
Оказа се, че никой от тях не е запознат нито с изтеклия архив на Еврото, нито с оповестените данни за онлайн комуникацията му.
Любомир Йосифов изчете пред депутатите справка за извършеното до момента по издирването на Петров, като постоянно уверяваше, че „органите на МВР са предприели и продължават да изпълняват всички действия по издирването“ на Петров. Той обясни, че в дирекция „Международно оперативно сътрудничество“ е била получена Европейска заповед за арест (ЕЗА) за Петров, издадена от Софийската районна прокуратура. Така бившият следовател е бил обявен за международно издирване в Шенгенската информационна система. През декември 2023 г. обаче с определение на Софийския градски съд Петров е бил снет от издирване по линия на Интерпол с т.нар. червена бюлетина и е била оттеглена ЕЗА.
След това Йосифов обясни, че по искане на градската прокуратура е въведен сигнал в Шенгенската система, според който Петров е издирван за установяване на адрес. Заместник-министърът разясни, че през последните две години са проверени адреси по местоживеене и седалища на фирми в София и Враца, проведени били беседи със свързани лица и роднини, проверки на телефони, изискани били данни от мобилни и интернет оператори, отправени били и множество запитвания до партньорски служби за преминавания през граници, за регистрации в хотели, купуване на коли, притежавани имоти.
Такива проверки са били направени с помощта на служби в Гърция, Сърбия, Турция, Албания, Косово, Черна гора, Босна и Херцеговина и Северна Македония.
Шефът на ДАНС Пламен Тончев пък изчете законовите задължения на агенцията, за да заключи, че тя няма отношение към проблемите с Петьо Петров.
Божидар Божанов от ПП-ДБ попита вътрешния министър дали изисканите данни от мобилните оператори са справки по Закона за електронните съобщения и дали МВР е установило активност на Петров в страната от негови сим карти и дали в министерството знаят защо той е бил снет от издирване с ЕЗА. Любомир Йосифов обаче отговори, че не знае каква точно информация е искана и получена за мобилните му връзки, но обеща да я предостави. Не беше запознат и с мотивите на съда за снемането на Петров от издирване с ЕЗА.
Николай Радулов от МЕЧ упрекна МВР, че провежда само стандартни издирвателни мероприятия и прехвърля топката.
„Този човек не го знаем къде е, няма и да го намерим, защото сред документите, които се появиха, има твърде много засегнати лица от МВР, прокуратурата и следствието. Или няма да го намерим, или ще го намерим като Нотариуса (застреляният в началото на миналата година Мартин Божанов – бел. ред)“, каза Радулов.
„Това ли е което получаваме в замяна на исканото увеличаване на заплатите?“, попита Лена Бориславова от ПП-ДБ зам.-вътрешния министър, след което поиска да разбере дали в МВР са се запознали с изнесените документи от БОЕЦ за Еврото.
„Това, което изнесохте за някаква данни, които БОЕЦ предоставят или са предоставили, аз нямам такава информация и не мога да дам отговор на този въпрос“, отвърна Йосифов, което предизвика викове от залата да си подаде оставката, а той посъветва да им бъдат представени данните и „да предприемат каквото е необходимо“.
От ПП-ДБ предположиха парламентът да снабди МВР с всички документи, изнесени от БОЕЦ, които и да разпечатат, за да са налични, след като преди това Йосифов директно заяви, че „в МВР няма данни да съществува такъв архив“, защото не им е изпратен.
„Половин България рови в този архив и само МВР няма достъп до него. Ами те „елфите“ направиха търсачка в него. Те установиха, че Еврото пътува, ентусиасти, които знаят как да работят с компютър. Службите обаче не знаят. Ще ви помогна малко – Пепи Еврото преди месец е бил на бул. „Христо Ботев“ с „Ламборджини“. Как влиза – през границата, през браздата, с балон, дрон?“, попита Ивайло Мирчев от „ПП-ДБ“.
В края на изслушването от ГЕРБ и „Възраждане“ го обявиха за безсмислено.
Нюз Лекс
Омуртаг: „Човек и добре да живее – умира, и друг се ражда…’’