Проучване на общественото мнение в Централна и Източна Европа, проведено миналата година от базираната в Братислава неправителствена организация „Глобсек“ (GLOBSEC), установи, че младите българи не се отличават с по-прогресивни и демократични възгледи от по-старите поколения в страната. Така например 71 процента от българите между 18 и 34 години смятат, че Европейският съюз диктува на страната. Повече от половината от тези между 18 и 24 години искат силен лидер и смятат ЛГБТ за е неморална и упадъчна идеология, а 39,4 процента винят Украйна за войната.
При това според проучването на „Глобсек“ почти няма разлика в начина, по който най-младите и най-възрастните българи възприемат Русия, смятана за заплаха от 34 процента от тези между 18 и 24 години и 27 процента от хората над 65 години.
Една от основните причини за това според Института за глобални анализи е българската образователна система, която затвърждава в обществото проруски възгледи. Други ключови фактори са широкото разпространение в медийното пространство на проруска и националистическа дезинформация, липсата на преоценка на миналото, включително по-критично представяне на комунистическия период, и избледняването на паметта за прехода към демокрация (тук се наблюдава известна разлика между милениалите и поколението „Z“, чиито представители не са били родени през 90-те години на миналия век).