“Не сме нито Узбекистан, нито Таджикистан, та да разчитаме, че има толкова влиятелни хора в днешно време. Цялата връзка изглежда изключително съмнителна.”
Така определи влиянието на Трактора в Сглобката политологът Стойчо Стойчев, който като опитен планинар, пръв посочи маршрута през връх Алеко, през който убиецът е избягал след атентата в Парк Витоша.
От една страна влиянието по отношение на „Продължаваме промяната“ (ПП) се намекваше, че е през бащата на Кирил Петков. Това, че някой познава баща ми по линия на нещо си, не означава, че може да ми оказва на мен някакво влияние.
Отделно от това Кирил Петков сам по себе си в ПП-ДБ какво влияние самият той може да има, защото в ПП има и друг лидер. В „Демократична България“ (ДБ) също има лидери. Ако дойде Кирил Петков и каже „Татко ми каза така да направя“, все пак останалите носят глави на раменете си и могат да му се противопоставят“.
Според доц. Стойчев става дума за продължение на сагата от 2002 г. с опита за покушение срещу него.
„Има злопаметни хора. Аз съм чувал за един особено злопаметен човек, който доскоро беше в центъра на обществените процеси и който отдавна се намира в Дубай – да кажем въпросният Череп или една плеяда още други хора, които са извън България и биха могли да имат някакво отношение.
Възможно е в същата конфигурация да го мислим малко по-различно – не като стара вражда, но същите хора от онова време, които са имали подобен тип влияние, сега действат превантивно, преди той да им направи нещо на тях. Може и по тази логика да се разсъждава“, заяви доц. Стойчев, цитиран от БНР.
„Завръщането на мутренските времена не се анонсира сега, не се анонсира с убийството на Алексей Петров или с предишните знакови такива случаи, то беше анонсирано на най-високо държавно равнище от Иван Гешев още, преди 3 години“, изказа мнението си Стойчо Стойчев.
„Когато управляващите мълчат, спекулациите превземат 100% от публичното внимание“, подчерта още Стойчев.
Източник БНР