Малките семейни хотели и ресторанти по Южното Черноморие са изправени пред фалит. За повечето местни хора това е единственият доход и нямат алтернатива, ако извънредното положение продължи. В същото време местните са притеснени от нашествието на курортисти по време на карантината.
Макар през деня да не видяхме стълпотворение на хора по улиците, вилите и апартаментите във всички курортни селища на юг са пълни.
Много от собствениците им, предимно от столицата, са дошли още в началото на извънредното положение. Но истинският наплив е бил в последните два-три дни. За да преминат през контролните пунктове, те представят нотариален акт или декларация, че имат имот на морето.
По обед зеленчуковият магазин в центъра на Черноморец е пълен с купувачи. Според продавача в магазина хората са новодошли, въпреки че те твърдят че са в градчето от 20 дни.
От 25 години Яни Янев е пазач във вилната зона на Черноморец и познава собствениците на имоти, които друг път идват лятото.
"И те ме познават. Като ме видят, спират, искат да говорят с мен, ама викам: "На два метра от мен!". В първата къща 20 човека са вътре – пловдивчани, софиянци“, казва Яни Янев.
Вилните зони в по-малките курорти се напълниха с хора и това си личи от колите отпред – те са със софийска и пловдивска регистрация.
По данни на полицията само вчера над 80 автомобила са влезли в Созопол с декларации от шофьорите, че притежават имот в курортния град. Няколко пъти повече са влезли в Лозенец и Царево.
А в днешния почивния ден трафикът към морето се оказа предимно от работници.