Навсякъде по света българинът тъпче незаконния кеш в куфари и кутии за обувки, а после кучета го яли! Между ромът от Острова Гюнеш Али, български емигрант с основно образование, и родните политици – разлика в манталитета няма.
Петима български граждани се оказаха в сърцето на най-мащабната схема за източване на социални помощи в Англия и Уелс, пишат британските медии.
Според информациите обвиняемите Галина Николова, на 38 г., Стоян Стоянов, на 27 г., Цветка Тодорова, на 52 г., Гюнеш Али, на 33 г., и Патриция Панева, на 26 г., в продължение на години са източвали британската хазна с фалшиви документи пари за т.нар. универсален кредит.
Това е вид социална помощ за бедни и безработни, която преди около 10 години замени шест други вида помощи в социалната система на Англия.
Смята се, че по този начин българите са присвоили незаконно общо 54 млн. британски лири (около 63 млн. евро), а според обвинителите измамниците са ползвали социалната система на страната „като банкомат“.
По време на обиските разследващите открили подправени и фалшиви документи, както и пакети с пари в брой, натъпкани в пазарски чанти и куфари. При акцията са конфискувани също така луксозен автомобил и дизайнерски стоки, включително часовници, якета и очила.
В някои от откритите телефони са намерени видеа, показващи кадри от луксозния живот, който измамниците са водили на гърба на британската социална система. В един от клиповете се вижда как те хвърлят банкноти от 20 лири като конфети в апартамент.
Петимата задържани български граждани са предлагали консултациите си на желаещи да се регистрират в системата за помощи. Зад този фронт обаче те са създали машина за заявления, през която с фалшиви документи са получавали помощи от държавата.
За кандидатстването измамниците са използвали комбинация от фалшиви и истински самоличности.
Прокуратурата е установила, че между 2016 г. и 2021 г. са подадени над 6000 фалшиви заявления за помощи.
Всяко искане за обезщетение е било подавано с различен мобилен номер и е било придружено от множество също фалшифицирани документи – договори за наем, фишове за заплати и подправени писма от общопрактикуващи лекари, наемодатели и служители.
Ако едно заявление бивало отхвърлено, участниците в схемата просто го внасяли отново, докато не бъде прието.
Петимата са арестувани още през през 2021 г. след операция на местната полиция, но Гюнеш Али успява да избяга в България, след като е пуснат под гаранция. Екстрадиран е обратно в Англия през февруари тази година.
Прокурорът Бен Рийд определи този случай като „изключително предизвикателен“, като разрешаването му изисквало съвместна работа на властите на Великобритания, България и агенцията на Европейския съюз за борба с престъпността – Евроюст.
„С помощта на фалшиви молби, престъпниците са се възползвали от правителствените фондове, предназначени да защитават и помагат на най-уязвимите хора в нашето общество“, коментира още Рийд.
И петимата обвиняеми ще се явят за произнасяне на присъда в съда в Ууд Грийн през май.