Нахвърляните по земята и после събрани панчески дървени трупи по Шишман се оказаха … коневръзи за хора и пейки. Кметът Васко Маслото и Мис Бони са решили да осигурят място и комфорт на кварталните пияници, сред които и Кирил Петков, пристан където да си допиват на спокойствие, когато многобройните кръчми в махалата хлопнат кепенци.
Имаш си кмет – пиеш бира в кенче на общинска пейка за допиване. При това пред вратите на училището. А бившият премиер Кирчо живее само на 50 метра от удобните спирки за допивки.
Така разположени талпите са опасни за здравето на минувачите, но на кой ли в общината въобще му пука.
Коментар от топжурналиста Валери Найденов във фейсбук:

Що е пейка и има ли тя почва у нас.
Напоследък в София се много се експериментира с пейките. Правят се усилия да се скъса със старата представа – седалка и облегалка от дървени греди 5 на 10 см. Проблемът е, че всеки общинар може да ги купи за по 100 лева от магазин и да ги разположи по тротоарите – файда никаква. Затова се измислят принципно нови и креативни пейки, които могат да дръпнат я 1000, я по 10 000 лева за едната бройка и нагоре. Но за да оправдаят претенцията за оригиналност, те трябва хем да са пейки, хем изобщо да не приличат на пейки.
За целта първо изчезнаха облегалките и пейките станаха дълги табуретки. Започнаха да ги правят от камък или цимент, така че повече приличат за фундаменти за статуи, на легнала жена например. Проблемът е, че не трябва да се използват през зимата, той като могат да намалят фертилността и при мъжа, и при жената.
Талпите на „Шишман“ обаче са радикално отклонение от понятието „пейка“. Авторите вероятно разчитат, че като се чудят как те могат да бъдат използвани, учениците ще развиват интелекта си. Сигурен съм, ще веднага ще открият начини, за които не сме и предполагали. Ще си позволя все пак да предположа, че веднага ще ги изпишат с любимите си стихотворения от Вазов и Дебелянов, както и с формули от диференциалното и интегралното смятане.
На снимката – пейка от стария тип. Нейното време свърши.