Природозащитници констатираха нарушения от компетентните органи, разрешили снимките на „Непобедимите 2“
Тъй като Деветашката пещера е защитена територия, РИОЗ-Плевен не е имала основание да позволява филмовата продукция да бъде заснета именно там, както и позволява да бъде построен мост, по който да премине цялата техника.
„Актът на РИОЗ, с който се съгласуват тези дейности, е издаден на юридически основания, които касаят само собственици и ползватели на защитената територия.
Актът е абсолютно нищожен. Филмовата компания не е нито собственик, нито ползвател на защитената територия“,
отсече Добромир Добринов от „Зелени Балкани“. По думите му най-големият порок на подобно съгласуване е, че то е извършено в разрез с заповед на Закона за защитените теротории.
Абсолютно забранени са визитите в Деветашката пещера за два месеца през лятото, а през останалото време тя е в режим, в който може да бъде посещавана само с туристическа или изследователска цел.
Добринов припомни, че РИОЗ са се оправдали с аргументите, че дейностите по заснемането на филмовата продукция, не са забранени и поради тази причина са ги разрешили.
„Това е действие, при което те са се намесили абсолютно незаконно в Заповедта, която не са длъжни да преценяват, а да съобразяват“, допълни Добринов.
По думите на Добринов филмовата компания е изнесла ТИР-овете си в деня на проверката. Учудващо обаче е, че Районната инспекция не е видяла всички следи от тежки транспортни съоръжения и хиперактивността на прилепите, а е констатирала едиствено изсичане на растителност в района на пещерата.
Шумът от флексовете в пещерата е довел до стрес у колониите от прилепи, припомни Антония Хубанчева от Центъра за изучаване и защита на прилепите. Близо три пъти по-малко зимуващи прилепи са преброени в Деветашката пещера в сравнение със зимата на 2010 г.
„Ние ще преброим жертвите на това мероприятие през ранната пролет, когато прилепите, вече изтощени от цялата зима, ще почнат да страдат“,
поясни Боян Петров, според когото е твърде ветоятно част от прилепите да са се преместили в съседни пещери.
В отчета на Министерството на околната среда не е отчетено, че са видени хиперактивни прилепи, нито се споменават факти за състоянието на пещерата, твърди Славея Стойчева, експерт по прилепите към Зелени Балкани, която е взела участие в проверката.
„Основната разлика е как от Констативен протокол, който е официален документ, изведнъж се изрязват пасажи, които не звучат добре за министерството.
Това не е заключението на експертите“, допълни Петров.
Очаква се до края на февруари българското правителство да обясни пред Европейската комисия какви мерки ще предприеме след тези нарушения. Природозащитниците пък се заканиха да търсят лична отговорност на отговорните карди, допуснали подписването на подобен акт.