Бюджетът на Министерство на отбраната е съкратен в такива размери, че страната ни няма да може да си плати членския внос за НАТО и ще отложи плащания по договори с Русия. Това заяви в Министерство на отбланата служебният министър Велизар Шаламанов.
С актуализацията, която беше приета, парите за МО ще бъдат трязани с 99,8 млн. лв. и много от плащанията ще бъдат спрени или забавени. Така приоритетще бъдат плащанията за гориво и планираните учения.
Бюджетът е орязан от над 1 млрд. лв. през юли до 988 млн. лв. в момента, което е само 1,21% от БВП.
По този начин ще се наложи оптимизиране на плащанията на министерството и отлагане на някои плащания. Пректически са съкратени почти 1 млн. лв.
Процентното разпределение на тези пари е 90% за труд 9% за режийни и издръжка на мисиите ни зад граница и едва малко над 1% за инвестиции.
Министър Шаламанов посочи, че ще бъдат дадени 3,6 млн. лв. за мисите ни зад граница и 2 млн. лв. за разходи и договори за експлоатация на техника.
Шаламанов посочи, че само един от договорите с Русия, който е за ремонт на двигателите на МИГ-29, е в размер на 14 млн. лв.
Въпреки лошото финансово състояние на министерството, служебният министър заяви, че не се предвиждат съкращения на хора в рамките на двата месеца.
Шаламанов посочи, кои са приоритетите на новото министерство. Фокусът ще бъде осигуряването на сигурност на фона на усложнената среда заради кризите в Украйна и Близкия изток, както и напрежението между НАТО, ЕС и Русия, включително и по отношение на търговията
По тази причина първи проритет е завръщането на страната ни в центъра на НАТО и ЕС с по-активна роля и достойно участие в тези два съюза.
Освен това ще се подготваме и за срещата на Алианса, която ще се проведе на 4-5 септември, за която трябва да бъде готова и визията на България в НАТО до 2020 година.
Тази визия траябва да открои стъпките на страната ни в инициативите на Алианса,
както и очакванията ни от НАТО в усложнената обстановка, в която се намираме. Шаламанов заяви, че е знаков ангажиментът ни за ускорена акредитация за център за управление на кризи.
Друг приоритет е провеждането на професионална дискусия за Бялата книга за армията,
където да бъдат представени приоритетите за източници за финансиране в рамката до 2020г.
Министър Шаламанов заяви, че ще се търси възможност намаляване на зависимостта от руски технологии.
С оглед на основната цел на служебния кабинет, министърът на отбраната посочи, че приортитет ще бъде и провеждането на изборите при военнослужещите, особенопри тези, които са на мисии в чужбина.
Шаламанов анонсира и, че ще направи стъпки за подобряване на администрацията, в посока да бъде оптимално ефективна.
Военният министър посочи и двамата си заместници. Това са доц. д-р Десислава Иосифова, която ще отговаря за управлението на ресурсите, т.е. всички икономически дейности в министерството.
Вторият зам. министър е Павел Анастасов, който е кадър на Министерство на отбраната и е съветник на президента. За началник на кабинета е избран Илия Налбантов. Министърът посочи и, че ще работи с четирима съветници.
По отношение на батальона във Враца Шаламанов заяви, че работата по него ще бъде замразена и следващото правителство ще може да го отвори, ако реши.