Конституционна реформа на думи, а по същество – абсолютна юридическа неграмотност, която ще вкара и съдебната система, и структурите на държавните институции в още по-голям хаос, нито един глас от „БСП за България“, заяви Корнелия Нинова при дебата по промените в основния закон, които парламентът обсъжда на първо четене, съобщава БТА.
Това, което предлагате, няма елемент на обществен договор, защото нито една професионална, гражданска структура не го подкрепя. Защо се гаврите с Конституцията, попита от парламентарната трибуна лидерът на парламентарната група (ПГ) на „БСП за България“ Корнелия Нинова. Това, което предлагате, е политическа нищета, изтъкна тя.
Днес, по думите ѝ, се случва абсолютен прецедент, откакто съществува Народното събрание (НС) в България, защото са се чули близо 50 отрицателни становища по този законопроект и нито едно положително от професионалните гилдии. Не го подкрепя и нито една гражданска структура, добави Нинова.
Докладът на комисията по конституционни въпроси е „предварителна осъдителна присъда, преди да е влязъл обвиняемият, той ви отряза главите“, коментира още лидерът на БСП. Изненадана съм, продължи Нинова, че председателят на комисията Радомир Чолаков в доклада се позовава на една концепция „резон дета“, която е т.нар реалистка школа в международното право и означава защита и отстояване на националния интерес. Да се позовавате на защита на националния интерес е подигравка с тежестта на българското НС – не защита, а посегателство на националния интерес, е текстът, който позволява двойно гражданство за висши държавни постове, изтъкна политикът. Никога няма да подкрепим висши държавни постове да се заемат от хора с двойно гражданство, категорична е Нинова.
Никой не споменава, че сменяте националния празник, текстът е в проекта, един от вносителите поне да излезе и да каже, че между двете четения ще бъде оттеглено, такива подсказки се чуха от Борисов, къде е, да дойде и да каже, продължи тя. Това също е посегателство върху националния суверенитет, обясни председателят на групата на левицата.
За служебното правителство – тръгнахте с голямата кошница да ограничите такъв кабинет, водени от обективни причини, но приключвате с празни ръце, защото предлагате само служебният премиер да бъде избиран между ръководителите на Българската народна банка (БНБ), Конституционния съд и Сметна палата, посочи Нинова. И разясни, че работата на един служебен кабинет зависи само от неговите правомощия, а там няма предложения. Истинското решение е да бъде записано, че правомощията на служебния кабинет се определят със специален закон за служебния кабинет, предложи лидерът на БСП.
По думите ѝ авторите на законопроекта тръгват с фалстарт и по отношение на съдебната реформа, защото предлагат неща, които са от компетенцията на Велико Народно събрание (ВНС). С какви претенции тръгвате, че правите промени в Конституцията, след като тръгвате с нарушаване на основния закон на страната – приемате поправки, които са тема на ВНС, някои от тях вероятно ще бъдат оспорени пред Конституционния съд, обърна се към авторите на проекта Нинова.
Кое предложение решава темата „справедливост“ в българското правосъдие, тези предложения са поредният опит да се овладее съдебната система, заключи тя.
В случая без ДПС промени в основния закон не може да има.
На критиките към проекта за конституционни промени Пеевски отговори:
„Ясно е, че винаги има недоволни, когато има реформи в полза на хората. Ние смятаме, че сме направили най-добрия проект на Конституция, който и ще гласуваме“.
Пеевски обясни, че преди второто четене ще внесат промени, с които мандатът на главния прокурор да бъде ограничен до един. А след като ГЕРБ оттеглиха подкрепата си за смяна на националния празник, ще се съобразят и с това и няма да подкрепят предложението 24 май да замести 3 март.
Предложенията за промени в Конституцията са свързани основно със съдебната власт. Предлага се ВСС да се раздели на две – на съдийски съвет, в който има повече съдии, избирани от колегите си, и на прокурорски с по-голямо парламентарно представителство.
Предвижда се главният прокурор и председателите на ВКС и ВАС да имат право на два мандата от по 5 години.
От ДПС вече заявиха, че преди второ четене ще приемат идеята на ПП-ДБ за ограничаване на само до един мандат.
Отстъпление има и от записаната в проекта идея да се промени националния празник – 24 май да замени 3 март.
Друга голяма промяна е свързана със служебните правителства. Служебният премиер ще бъда назначаван от президента, но той ще може да избира между председателя на НС, на КС или на БНБ.