Независимият филм „Войната е опиат“, който буквално отвя основния си конкурент в състезанието за Оскарите – „Аватар“, няма да бъде пуснат на голям екран в България.
Това обявиха от „Съни Филмс“, които държат правата на лентата за България.
Киноманите очакваха премиерата на филма, обявена за 26 февруари, но компанията съобщи в последния момент, че това няма да се случи.
От „Съни“ коментират само, че не са успели да постигнат договорка с киносалоните, с които работят, за заявената дата. Те са взели категорично решение да не излъчват филма в кината.
Людмила Баровска, представител на компанията, опроверга пред Bnews информацията, появила се в медийното пространство, че „Съни Филмс“ имат намерение да предоставят „Войната е опиат“ чрез услугата Premium Digital. Има надежда все пак лентата да види бял свят – филмовите дистрибутори обмислят телевизионно, DVD и Blu-ray разпространение в началото на май тази година.
По-нетърпеливите могат да намерят филма, разбира се, в меката на торентите Zamunda.net
„Войната е опиат (The Hurt Locker) на Катрин Бигълоу спечели шест награди „Оскар“ и срази мегапродукцията „Аватар“ на Камерън.
Двата филма имаха по 9 номинации за престижните статуетки. Режисьорите им са бивши съпрузи и за първи път се изправиха в директен двубой един срещу друг, който завърши в полза на Бигълоу. Тя стана и първата жена, носител на „Оскар“ за режисура в 82-годишната история на наградите на Американската филмова академия.
Историческата драма е напрегнат разказ за елитен отряд сапьори в разгара на войната в Ирак.
Филмът започва с цитат от бестселъра „Войната е стихия, която ни дава смисъл“: „Впускането в битки представлява смъртоносно пристрастяване, а самата война е най-големият опиат“. Разказът на журналиста от „Ню Йорк таймс“ Крис Хеджис служи за основа на драматичния сюжет по реални събития. На фона на жестокостите след инвазията в Ирак той проследява личните мотиви и битки на група елитни сапьори, които са изправени пред предизвикателството да служат на професионалния си дълг, но и да не изневеряват на моралните си устои. Конфликтите обаче не са само в размирната близкоизточна държава, а и между самите специалисти по обезвреждане на взривни устройства. Някои от тях няма да издържат на напрежението, други ще платят с цената на живота си – едни ще милеят за завръщане вкъщи, други ще са твърдо решени да доведат борбата до край. А той няма да е щастлив за никоя от замесените страни.