По време на седмичния брифинг на Националния оперативен щаб от думите на здравния министър стана ясно, че отпада тестването с PCR след 14-дневната карантина на някои от пациентите с COVID-19.
Това правило се въвежда, защото две седмици след заразяването, дори вирусът още да циркулира в тялото на човека, товарът му не е достатъчно голям. По този начин не съществува опасност болният да зарази хората около себе си.
PCR-тестове след 14-дневната карантина ще се правят на хора със симптоми и придружаващи заболявания. Това стана ясно от думите на директора на РЗИ-София д-р Данчо Пенчев
"Направили сме проучвания в столичното РЗИ, които сочат, че към 10-12 ден положителните лица сред карантинираните са един малък процент и до 14-15 ден стават отрицателни. С края на тестването с PCR на всички се съхранява капацитетът на инспекцията да се включи в други дейности, да подпомогне други активности в посока обезпечаването на самата работа", заяви директорът на РЗИ-София.
Доц. Ангел Кунчев обясни, че се предвижда ескпертите да обсъдят следваща мярка. Тя е намаляването на срока на карантината. "Има страни, в които тя вече е 10 дни и други, в които е 7", заяви доц. Кунчев.
Главният държавен здравен инспектор каза и данни на Европейския център по контрол на заболяванията, според които ние сме на 24-о място по заболеваемост и на 7-о място по смъртност от коронавирус в Европа. В България от COVID-19 се разболяват 43-ма на 100 000 души население. Смъртността е 1,9 на 100 000.
По заболеваемост на Балканите страната ни е на пето място. Повече заболеваемост има в Румъния, Република Македония, Босна и Херцеговина и Албания. По смъртност на полуострова България е след Босна и Херцеговина, Македония и Румъния.
„Заболеваемостта у нас е със средния за Европа ръст. България все още е в зоната с най-светлия оранжев цвят. Оформя се обаче една група от около 10 страни, в които ситуацията е доста тежка”, обяви още доц. Кунчев.
Проф. Костадин Ангелов каза, че няма да има затягане на мерките. "Искам да кажа на българските граждани да бъдат абсолютно спокойни, защото не се налага затягане на мерките срещу COVID-19", обяви главният държавен здравен инспектор. Продължава контролът за спазването на наложените вече мерки.
Министър Ангелов поясни, че 14% заетостта на леглата в COVID-отделенията и 5% – на леглата в интензивните структури. Към днешна дата има повече пациенти в Бургаска и Благоевградска област.
От щаба дадоха данни, че 1263 лекари в България са се заразили с коронавирус от началото на епидемията.
Експертите смятат, че няма в училищата няма повод за притеснение.
„Доказа се, че при спазване на мерките, училищата могат да бъдат едно безопасно място. Към момента са засегнати около половин процент от учителите и учениците”, заяви главният държавен здравен инспектор.