NYT: Илон Мъск и SpaceX са изправени пред федерална проверка за потенциални нарушения на протоколите за държавни тайни!
Федералните агенции са започнали най-малко три проучвания за това дали компанията и нейният изпълнителен директор спазват протоколите за разкриване, предназначени да защитят държавни тайни, казаха хора, запознати с въпроса.
Проверките се извършват във връзка със съобщения за повтарящи се нарушения от компанията и Мъск на федералните правила за докладване, свързани с държавни тайни. По-специално, те говорят за непълна информация за срещите на Мъск с чуждестранни лидери.
Отбелязва се, че в периода от 2019 до 2023 г. SpaceX е получила федерални договори на стойност най-малко $10 милиарда от Пентагона и НАСА.
Няколко съюзници на Вашингтон, включително Израел, изразиха опасения, че бизнесменът може да предаде класифицирана информация на други, казаха източници на изданието.
Тези опасения доведоха до прегледи от Службата на генералния инспектор на Министерството на отбраната на САЩ, Военновъздушните сили на САЩ и Службата на заместник-министъра на отбраната по разузнаването и сигурността. Американските военновъздушни сили също наскоро ограничиха достъпа на Мъск до строго класифицирана информация, като се позоваха на рискове за сигурността.
Притесненията се засилват от нарастващото влияние на Мъск в света и публичните му изказвания в социалната мрежа X (бивш Twitter), както и участието му в разговорите на Тръмп с чуждестранни лидери.
Някои служители на SpaceX са докладвали на съответните агенции за проблеми, които съществуват от 2021 г. насам. Съобщава се и за нежелание сред някои служители на SpaceX да се противопоставят на Мъск поради страхове за работа.
Мъск, който има достъп до строго секретна информация в SpaceX, е длъжен да докладва информация за личния си живот и пътувания в чужбина на Министерството на отбраната като част от непрекъснат процес на преглед.
Самият бизнесмен коментира в социалната мрежа X статия за него, публикувана в NYT:
„Преследван съм от предатели от дълбоката държава, действащи чрез платени хора в старите медии.“

Илон Мъск нарече публикациите на Ройтерс „платена пропаганда“.
Така той коментира публикацията на един от потребителите в социалната мрежа X, където той твърди, че много от публикациите на Ройтерс срещу Мъск и компанията му SpaceX са финансирани от администрацията на Байдън.
„Да, това обяснява много. Срамота, Ройтерс. Платена пропаганда!“ – написа милиардерът.