Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до служебния министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев, до временната шефка на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) д-р Йорданка Пенкова и до председателя на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров, в която препоръчва в пакета от здравни дейности, покривани от бюджета на касата, да бъдат включени ежегодни изследвания за репродуктивността – при жените това е оценката на яйчниковия резерв, а при мъжете изследването на спермограмата.
Повод за тази препоръка е сигнал от Фондация „Искам бебе“, която алармира, че у нас все повече млади хора на възраст между 25-35 години се оказват със сериозно нарушена репродуктивна функция.
Според фондацията това се дължи на липсата на изследване на яйчниковия резерв в млада възраст и посочват, че ако изследването се извършва ежегодно на жени над 18-години, това би довело до ясна картина за техния репродуктивен статус и за планиране раждането на дете в съответствие със здравословното им състояние.
Затова от Фондация „Искам бебе“ предлагат в пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК, „на всяка жена на възраст от 18 до 35 г. да се включи изследване на хормона за оценка на яйчниковия резерв (АМХ)“ и уточняват, че към момента средната цена на изследването на този хормон е в размер на 50 лв., както и че за мъжете на същата възраст, изследването на спермограмата е на стойност 70 лв.
„По повод повдигнатия въпрос, бих искала да отбележа, че омбудсманът е ангажиран с намирането на решения на проблемите, които имат отношение към репродуктивното здраве и асистираната репродукция. В тази връзка смятам, че навременната профилактика и своевременното установяване на репродуктивни проблеми при жената, както и при мъжа, е важно, за да могат в много по-ранен етап да имат информация за здравния си статус и да могат да вземат необходимите мерки, с оглед на планиране на бременност и раждане на здраво дете“, пише проф. Ковачева.
Тя обръща внимание и на факта, че към момента няма данни и не се води статистика, колко от жените и мъжете в млада възраст са с репродуктивни проблеми, тъй като изследването на яйчниковия резерв най-често се извършва едва при кандидатстване за финансиране на дейности по асистирана репродукция. Така жените разбират за тях твърде късно с произтичащия от това разход на публични и лични средства, а понякога и до невъзможност да имат деца, като в същата ситуация, с късното установяване на репродуктивни проблеми, се оказват и мъжете.
„Смятам, че при съществуващата демографска криза и все по-застаряващото население в страната ни, органите на държавната власт трябва да полагат повече усилия в търсене на решения и вземане на мерки, насочени към промоция на здравето и профилактика на заболяванията, отнасящи се до фертилитета“, посочва омбудсманът.
В препоръката си Диана Ковачева подчертава още, че ролята на общопрактикуващите лекари е изключително важна – те трябва да информират гражданите и да ги насочват към извършване на профилактични изследвания във връзка с репродуктивното им здраве.