Община Стара Загора вече е сертифицирана и може да борави с BG-Alert.
Тя бе първата община у нас, чийто кмет поиска пълномощия за работа със системата за предупреждение на населението при бедствия.
Вчера в София се проведе обучение за работа с BG-Alert под ръководството на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. От страна на Община Стара Загора присъстваха двама служители, упълномощени със заповед на кмета Живко Тодоров.
Разяснено им е как действа системата BG-Alert, какви ангажименти имат определените за работа с нея лица, какво е задължителното съдържание на текстовите съобщения, както и колко системи на проверка и контрол ще има, преди да се пусне дадено съобщение.
Уточнено е, че ангажимент на общинската администрация ще бъде съобщението да бъде разпространено на български, но и на английски език. Кметовете разполагат с широк диапазон от предупреждаващи и информационни съобщения, които могат да пуснат и носят отговорността за обществения отзвук от генерираното съобщение.
НА обучението е разяснено, че системата BG-Alert работи чрез технологията Cell Broadcast за предаване на съобщения за предупреждение на населението. Тази технология е достъпна и за старите модели на телефони с копчета, но има и съвременни смартфони, които не я поддържат.
Ще бъдат провеждани периодични обучения за работа със системата. На сайта на BG-Alert остават в архив всички изпращани съобщения, като те ще са публични.
На обучението вчера е било уточнено, че има три нива на съобщения. Първото е съобщение за предупреждение с най-висок приоритет, второто – за предупреждение, а третото е информационно съобщение. Ще има и съобщения за човек в неизвестност.
За всички нива без първото има опции да се ограничат от самия телефонен апарат. За най-високото ниво на предупреждение това не може да се случи чрез настройките на телефона – то ще бъде получено от всеки.
От общината обобщават, че съобщението от първо ниво ще съдържа информация за вида на опасността, къде е местоположението ѝ, каква заплаха има или очаквано последствие. Може да се включват препоръки за действие, времеви период, за който е валидна опасността, както и някаква друга допълнителна информация.