След 1 януари офшорните фирми трябва да се разделят окончателно с нивите си в България,
пише в. „24 часа”.
Това е крайният срок, в който дружествата трябва да се съобразят с последните промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, обнародвани на 13 юни 2014 г. Към настоящия момент офшорките са принудени да спрат временно изкупуването на земи поради невъзможност да изповядват сделките пред нотариус.
Според данни от имотния регистър около 1 млн. дка земеделски земи у нас са собственост пряко или косвено на офшорни компании. В много случаи става въпрос за реални собственици – български физически лица, някои от които притежават хиляди декари посредством офшорни компании.
Предпочитана дестинация за офшорно прикритие на собствеността са Сейшелите,
а според чл. 3, ал. 7, т. 1 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи забраната важи точно за търговски дружества, в които съдружниците или акционерите са пряко или косвено дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим. Сейшелите, Белиз, о-в Ман, Панама и Британските Вирджински острови, Лихтенщайн са с такива юрисдикции по смисъла на националното законодателство.
При справка в търговския регистър към Агенцията по вписванията и имотния регистър могат да бъдат открити стотици, дори хиляди такива дружества и физически лица. До края на тази година те трябва да вземат решения дали да изчистят собствеността от офшорно участие, или да продават.
Очакванията на пазара на земеделска земя са до края на тази година и началото на 2015 г. за продажба да бъдат предложени още десетки хиляди декари ниви.
Заради увеличеното предлагане се очаква цената на декар да падне значитено, твърдят експерти от бранша.
Промените забраняват не само придобиването в бъдеще на ниви от чуждестранни физически лица от страни извън ЕС, но и от търговски дружества, които пряко или косвено са притежавани от дружества, регистрирани в офшорни зони или в страни извън ЕС и Европейското икономическо пространство. Новите разпоредби ги лишават и от правната възможност да притежават земеделска земя у нас, когато става въпрос за такива фирми, които са станали собственици преди 13 юни 2014 г.
Вече има много отказали се офшорки, които продават земята си, заяви за „24 часа“ зам.-председателката на парламентарната аграрна комисия Светла Бъчварова.
Според нея всички подобни компании трябва да изпълнят закона, въпреки че в него няма санкция за неспазването на забраната. Такава беше предвидена и мина на първо четене в предишното Народно събрание.
Ще поискам информация за законодателната програма на министерството на земеделието
и ако промяна на закона не е в приоритетите им, ще внеса отново текстовете за глобата след Нова година, каза Бъчварова. Те предвиждат санкция от 100 лв. за всеки декар притежавана земеделска земя след 1 януари 2015 г.
Ако въпреки това нарушението продължи, глобата скача трикратно до 300 лв./дка и се налага периодично на всеки 3 месеца. Така санкциите могат да превишат многократно дори самата стойност на имотите.