Избирателите в 15 щата, включително в двата гиганта Калифорния и Тексас, ще гласуват днес на Супервторника, след който се очаква да стане ясно, че на президентските избори през ноември за Белия дом ще се съревновават сегашният президент Джо Байдън и бившият президент Доналд Тръмп, пише в статия за в. „Ню Йорк таймс“ журналистът Джонатан Вайсман.
Вайсман отбелязва, че днешните гласувания се очаква да покажат и как ще гласуват избирателите на изборите за двете камари на Конгреса, които ще определят новия облик на законодателната власт догодина.
Журналистът обръща внимание на още един интересен въпрос: дали съперницата на Тръмп за президентската номинация на Републиканската партия Ники Хейли ще сложи край на кампанията си при неблагоприятни резултати на Супервторника, или ще продължи участието си в предизборната надпревара?
Вайсман припомня, че Ники Хейли спечели в неделя първата си победа на първични избори на републиканците, в окръг Колумбия, и би могла днес да отбележи още победи. На отворените първични избори в щата Минесота демократите ще могат да гласуват за Хейли, ако поискат, а социологическо проучване сочи, че разликата между Хейли и Тръмп в щата Вирджиния не е особено голяма.
Въпреки това на първичните избори на републиканците в щатите, които дават най-много делегати – Калифорния (169) и Тексас (161), почти със сигурност ще спечели Доналд Тръмп, пише Вайсман, като отбелязва, че спонсорите на Хейли чакат с тревога Супервторника и имат нужда да се уверят, че тя има шансове. Над една трета от делегатите ще бъдат спечелени днес – това не е достатъчно да превърне Тръмп в официалния кандидат-президент на републиканците, но ще го направи абсолютен фаворит за спечелването на президентската номинация.
Очаква се Хейли да бъде изправена пред избор със сериозни последици: дали да се откаже от надпреварата и да подкрепи Тръмп, да се откаже, без да го подкрепи, да остане в надпреварата, докато ѝ свършат парите, или да продължи участието си в кампанията като представител на трета партия.
Що се отнася до Байдън, пише Вайсман, той ще се изправи пред проблеми да събере отново коалицията от избиратели, която му гарантира победата през 2020 г. За разлика от положението при републиканците обаче, разединението сред демократите няма да намери израз в гласове за алтернативен кандидат – то най-вероятно ще се изрази в гласове „не подкрепям никого“ от кандидатите.
Въпреки че миналата седмица Байдън спечели убедително на първичните избори на демократите в щата Мичиган, 13,2 процента от избирателите пуснаха бюлетини с „не подкрепям никого“. Според Вайсман това се дължи на политиката на Байдън по отношение на Израел и конфликта в Газа. Високият процент гласували с „не подкрепям никого“ показва според журналиста от „Ню Йорк таймс“ позицията на някои млади представители на прогресивното крило на Демократическата партия и на американците от арабски произход.
Следващият тест за Байдън ще бъде днес в щата Минесота. В Минесота има много по-малко избиратели от арабски произход, отколкото в Мичиган, но в Минеаполис има много представители на прогресивното крило, отбелязва Вайсман.
Очаква се Доналд Тръмп да доминира на Супервторника, пише в. „Вашингтон пост“. Това вероятно ще бъде последният опит на Ники Хейли да обърне нещата на първичните избори на Републиканската партия, отбелязва „Вашингтон пост“.
Съдбата на Ники Хейли зависи от Супервторника, пише в. „Уолстрийт джърнъл“, като отбелязва, че кампанията на Хейли засега не е планирала събития след днешния решаващ ден.
Какво, къде, кога?
В днешния така наречен Супервторник се повеждат първични избори на демократите и републиканците в 15 щата в САЩ, обобщава Ройтерс.
Републиканците гласуват в щатите Алабама, Аляска, Арканзас, Калифорния, Колорадо, Мейн, Масачузетс, Минесота, Северна Каролина, Оклахома, Тенеси, Тексас, Юта, Вермонт и Вирджиния.
Демократите гласуват във всички гореспоменати щати, без Аляска, където вотът е на 6 април. Демократите гласуват днес и в Американски Самоа. В допълнение до днес демократите от щата Айова, които гласуват по пощата, имат срок да изпратят бюлетините си за вота в местните партийни събрания.
В републиканската надпревара днес се разпределят общо 865 делегати от общо 2429, които се разпределят от целия цикъл на първични избори и партийни събрания. Най-малко 1215 делегати са нужни за спечелване на републиканската кандидат-президентска номинация, за която излъчените по време на цикъла на партийните събрания и първични избори делегати ще гласуват на партийна конференция през юли в Милуоки. Най-много делегати се получават днес при републиканския вот в щатите Калифорния и Тексас, съответно 169 и 161. В Северна Каролина делегатите са 74. В Тенеси и Алабама делегатите са съответно 58 и 50. Във Вирджиния делегатите са 48. В Оклахома те са 43. В Арканзас, Юта и Масачузетс делегатите са по 40 във всеки един от трите щата. В Минесота делегатите са 39. В Колорадо те са 37. Следва Аляска с 29 делегати. Накрая остават Мейн и Върмонт съответно с 20 и 17 делегати.
Около една трета от демократичните делегати също се разпределят на демократичните първични избори днес.
Финалните резултати от всички тези гласувания ще бъдат обявени след няколко дни, но първоначалните се очакват щат по щат още тази нощ. В Калифорния гласоподавателите, които гласуват по пощата, трябва да го направят най-късно днес, а бюлетините ще се признават за валидни с пощенско клеймо от 5 март и ако са получени до 12 март.
За да са по-сложни нещата, в някои от гореспоменатите щати има така наречените отворени първични избори, в които гласоподаватели републиканци могат да гласуват на първични избори на демократите и обратното. Това прави ситуацията още по-непредвидима.
По-интересна е битката в републиканския лагер, където срещу Доналд Тръмп продължава да е Ники Хейли. Досега Тръмп спечели в първичните избори и партийните събрания в почти всички щати с изключение на федералния окръг Вашингтон, където победи Хейли. Въпреки призивите от страна на Тръмп към Хейли да се оттегли от битката, тя отказва да го направи с аргумента, че има задължението към избирателите да им даде възможност те да направят избора дали тя да остане в надпреварата.
Допитванията показват, че Тръмп е фаворит в Калифорния и Тексас, както и в Минесота, Алабама и Мейн. Кампанията на Тръмп казва, че днес той ще спечели вероятно най-малко 773 делегати.
В лагера на демократите Супервторникът е като формалност за Джо Байдън, който няма конкуренция за демократическата кандидат-президентска номинация, отбелязва Франс прес. Байдън сега е зает и с подготовката на годишната си Реч за състоянието на Съюза, която ще произнесе на 7 март.
Източник БТА