Вихрен Димитров, управител на свинекомплекса коментира, че за да продължат да снабдяват магазините, от фермата са принудени да купуват прасета от свои колеги. Затова пандемията се е отразила и върху оборотите им, добави още той.
Може би около Коледа и Нова година ще има първите изцяло произведени при нас прасета за клане, но да се върнем в този обем, който имахме от 30 хил. животни постоянно, ще ни трябва още година и половина – две, коментира още Димитров.
От Областната дирекция по безопасност на храните в Русе напомнят, че заради сигурността на промишлените комплекси, в Русенско хората могат да си купуват прасета за личните стопанства едва след 4 месеца.
Ветеринарните инспектори започват проверки на личните стопанства в малките населени места. При откриване на прасета глобата е от 300 до 500 лева.
Припомняме, че епидемията от свинска чума сериозно засегна страната. Заразата доведе и до сериозно поскъпване на цената на свинското месо.
На 8 август бяха умъртвени 80 000 прасета заради чумата в Русенско.
Припомняме още, че на 21 юли започна и умъртвяването на прасетата от свинефермата в село Николово, където се отглеждат около 17 000 прасета. Тогава огнищата на чума по свинете у нас бяха 17.
Свиневъди заявиха на пресконференция, че искат железни мерки и военно положениезаради разпространението на африканската чума по свинете.
БАБХ откри африканска чума в домашно стопанство в Мизия, като по-рано започна и дезинфекция след умъртвяването на прасетата в Бургаско. Тя се извършва в созополското село Зидарово, където в събота бяха евтаназирани над 100 домашни прасета.
В Зидарово беше потвърдено първото за Бургаска област огнище на африканска чума при домашни свине. Стигна се до сблъсъци между собствениците на прасета и инспектори на БАБХ.
Българската агенция по храните се оплака, че не получава подкрепа от ловците, въпреки разрасналата се епидемия на африканска чума при прасетата. Министър Танева призова за стриктни мерки и изпълнение на предписанията.