Ексклузивно:

НЕЧОВЕЦИ! Лекарите към почернения съпруг на починалата родилка: Изтеглихте късата клечка

Жена ми става, за да повика спящата сестра, защото...

КОАЛИЦИЯ БОМ-БИГИРИ! Киро и Борисов стана хит в социалните мрежи (Култово ВИДЕО)

Култово видео с Бойко Борисов и Кирил Петков обира...
НачалоСветътОпера в Летния театър Варна 2021: „Котешка джаз симфония“ - уникална световна...

Опера в Летния театър Варна 2021: „Котешка джаз симфония“ – уникална световна премиера със запазения знак на Христо Йоцов

След януарската световна премиера на „Котешка джаз симфония“ идва лятната премиера на 13 август от 21.00 в Летния театър на Варна

"Абсолютно съм отдаден и пристрастен и към джазовата и към симфоничната музика, така че за мен най-естественото нещо е да се опитам да ги свържа. "Котешка джаз симфония" – хареса ми да нарека така творбата, за да бъде достатъчно ясно, че се свързва със симфоничен оркестър. Иначе се получи малка заигравка и с термина "Cat", който на джазов жаргон означава точно майстор в занаята, професионалист, достоен за уважение, истински джазмен. Като кажат за някого "О, да, той е Cat!", това е голямо признание. Оттам дойде идеята за свързване на двете неща", разказва Христо Йоцов.

"Jazz Cats Symphony" – 13 август 2021, 21.00, Опера в Летния театър

ХРИСТО ЙОЦОВ за премиерата на неговата "Jazz Cats Symphony" като един любовен Crossover между джазовата и симфоничната музика; за котките в живота и джаза; за зрителите, които макар и една трета от залата, носят енергията на всички зрители; за изкуството като духовна притовоотрова и усилията да се противопоставяме на Covid с култура.

– Варна се чувства привилегирована, че тук избирате да представите своите световни премиери – сега на "Jazz Cats Symphony", а през 2018-та тук аплодирахме и първия в света мюзикъл по "Сън в лятна нощ" от Шекспир.
– Явно не е случайно, че във Варна станаха моите премиери. Споменахте симфонията и мюзикъла, ще добавя и Концерта за барабани и Симфоничен оркестър, едно наистина специално и уникално произведение в световната музикална литература, което също изпълнихме за пръв път във Варна, с варненските филхармоници и моя голям приятел, диригента Ганчо Ганчев.

– Андрю Лойд Уебър създаде мюзикъл за котките, Вие им посвещавате нещо още по-сложно – симфония, при това джазова. Разкажете повече за котките като вдъхновение.
– Да, почитател съм на котките, жена ми казва, че и аз вече съм се превърнал в котка. Живея с котки, а когато човек с живее с котка, въобще с някакво животно, той развива нови качества в отношението си към другите, положителни качества, имам предвид.

"Котешка джаз симфония" – хареса ми да нарека така творбата, за да бъде достатъчно ясно, че се свързва със симфоничен оркестър. Иначе се получи малка заигравка и с термина "Cat", който на джазов жаргон означава точно майстор в занаята, професионалист, достоен за уважение, истински джазмен. Като кажат за някого "О, да, той е Cat!", това е голямо признание. Оттам дойде идеята за свързване на двете неща. Всъщност котешката програма върви вече пета година, издадох и два албума по темата.

– Досегашните "Котешки проекти" влизат ли в симфонията?
– Това е репертоарът на котките от предишните два албума и от предстоящия да излезе трети албум. Тази програма надградих със симфоничен оркестър в голямата форма на симфонията. Защото аз обичам и джазова и симфонична музика. Абсолютно съм отдаден и пристрастен и към джазовата и към симфоничната музика, така че за мен най-естественото нещо е да се опитам да ги свържа.

– А и в изкуството на глобалния свят жанровете се преплитат…
– Разбира се, хубавата музика не може да бъде затворена в рамките на някакъв етикет, някакъв жанр. Много отдавна сме преминали границите. Тя така се и казва тази световна тенденция в изкуството – Crossover, преминаване, преливане. Crossover е въпрос на естетика и на вкус, а не на ограничаване в някакви жанрови рамки.

– Премиерата ще бъде, разбира се, с Вашия неизменен квартет.
– Да, да. Причината, поради която този квартет се появи, е испанският саксофонист Арнау Гароффе, един невероятен, завършен джазов музикант, дипломирал се в Хага, в единственото в Европа училище с профил джаз. Той ми направи силно впечатление още при първото си идване в София, където впрочем живее вече шеста година. На пианото е Любо Цанев, който живее в Бургас и остава да добавя Димитър Карамфилов – контрабасист, приятел и съратник в джазовите проекти. На диригентския пулт ще бъде Ганчо Ганчев, с който отдавна ме свързва творческо единомислие и поредица успешни проекти.

Радвам се, че отново ще имам среща с прекрасните музиканти от Варненската филхармония, с които неведнъж съм споделял хубави моменти. Огромно благодаря и респект към ръководството на Театрално-музикален продуцентски център Варна и Варненската опера, което в такива трудни времена не се отказа да произвежда култура и да прави артистите и публиката щастливи.

– Сега, когато навсякъде по света театрите затварят, в България, при спазване на всички противоепидемични мерки, все още се случват живите срещи между артисти и публика. Излишна смелост или разумен подход, как го оценявате?
– Ние вероятно сме единствената страна в света, в която културни събития продължават да се провеждат, макар и в мъчителни условия, донякъде и с героизъм. Това говори за характера и волята на хората, които се занимават с културна политика.

Защото най-лесно е да се откажеш, да не правиш нищо, да си останеш у дома и да се сърдиш на целия свят. По-трудно и по-конструктивно е да не спираш и да вървиш напред, като направиш възможно най-доброто в дадените условия. Крайно време е да забележим, че България полага усилия да съхрани културата си и това й прави чест. Очаквам нашата общественост да загърби нихилизма, да прояви респект и да оцени по достойнство усилията на българските творци.

– Аз се възхищавам на варненската публика, която въпреки Covid, запълва залата до официално допустимите проценти и не само не се отказва от живото изкуство, а съпреживява още по-емоционално и по-дълбоко срещите си с него. Covid като че ли променя и нагласите ни към изкуството…
– Наистина в театъра може да идват само една трета от хората, но те носят със себе си енергията на всички зрители и това днес ни е страшно необходимо – на зрителите и на нас, артистите. Не знам колко жертви ще има този бацил, но психическите поражения ще бъдат трайни и ние трябва да не се предаваме, трябва да им се противопоставяме с култура.

– Спомням си, по време на един джаз фест някакъв чужденец каза: "Хора, вие правите тук история!" Мисля, че сегашната ситуация е подобна. Сигурен съм, че каквато и противоотрова да измислят, тя не може да се сравни с изкуството, то е духовна противоотрова в трудни житейски периоди.
– Наскоро и аз преживях подобен период и сега съм истински щастлив, че всичките ми предвидени дотук събития по юбилейния проект се осъществиха – концерта с бенда на БНР преди време, а сега и предстоящата лятна премиера на моята симфония.

Интервю на Виолета ТОНЧЕВА

Диригентът Ганчо Ганчев: Христо Йоцов е изключителен джазмен и един от най-добрите съвременни български композитори

 

"С Христо Йоцов сме приятели, откакто в ММФ "Варненско лято" изнесохме единствения в света Концерт за барабани и симфоничен оркестър. Оттогава не преставам да му се възхищавам. Няма нещо, което да сме замислили и да не сме осъществили.

Истинско явление в нашата музикална култура, Христо Йоцов е изключителен джазмен, оригинално съчетание на барабанист и композитор. Като композитор той притежава фина мисъл и чисто оркестрово мислене, фразата му е ясно изписана, прецизен е във всеки щрих, влага всичко от себе си в музиката и оркестърът веднага реагира. Оркестрантите харесват подобни партитури и са щастливи, когато могат да свирят негови творби, заедно с него.

 

С "Котешки проекти" и "Котешка джаз симфония" Христо Йоцов доказва, че няма прегради между симфоничната и джазовата форма, че класическата симфония може да звучи джазово, с кулминацията и всичко, което джазмените очакват. Вкарва и фолклорна музика, прави шаржове, въобще използва всички елементи, за да изгради многопластово симфонично звучене. Логиката на цялото е ясна, като при това има възможност за импровизации, блестящо вързани с оркестровите партии. 

За мен Христо Йоцов е един от най-добрите съвременни български композитори", категоричен е диригентът Ганчо Ганчев.

 

ХРИСТО ЙОЦОВ е роден през 1960 г. в семейство на музиканти, Христо Йоцов завършва Софийското музикално училище (1979) и НМА "Проф. П. Владигеров" в класа по ударни инструменти на проф. Добри Палиев (1985).

От 1982 г. свири с различни джаз групи в България и Европа. С "Акустична версия" печели двете най-престижни европейски награди за джаз – 1985 г. в Белгия и 1986 г. в Германия. В периода 1982-1989 е барабанист и аранжор на Биг-бенда на Българското радио. От 1989 г. води клас по ударни инструменти в отдел "Поп и джаз" в Музикалната академия "Панчо Владигеров", където е професор. Свирил е със Симеон Щерев, Милчо Левиев, Йълдъз Ибрахимова, Теодосий Спасов, Томи Смит, Анди Скофийлд, Адам Пиерончик, Ерик Про, Стив Хамилтън, Тим Гарланд, Алексия, Реджи Уоркмън, Бени Мопин, Том Харел и др.

От 1995 г. се изявява предимно в собствени проекти с участието на български и чужди музиканти, за които създава оригинална музика – "Opium", "Seven Steps", "Jazz Ball", "Funky", "Go Fusion", "Next Step", "Jazz Cats". Има издадени над 30 албума за български и чуждестранни компании.

Последни

Забрана за влизане в заведение за джендъра Емили, който тормози деца

Трансзвездата Емили с тротинеткатя хукна по кръчми веднага след...

Извънредно в BNEWS! Кирил Петков надвисна над мост, иска да се хвърля в сиуциден пристъп

Преди малко Кирил Петков публикува суицидни мисли, стъпил на...

Ахмед Доган потвърди, че Мустафа Карадайъ остава на поста председател на ДПС

До няколко седмици ДПС ще има нов шеф. Тази...

Култов Гешев цитира Бареков и BNEWS за подплашените магарета в Парламента!

Главният прокурор Иван Гешев даде интервю за колегите от...

Не пропускай

Забрана за влизане в заведение за джендъра Емили, който тормози деца

Трансзвездата Емили с тротинеткатя хукна по кръчми веднага след...

Извънредно в BNEWS! Кирил Петков надвисна над мост, иска да се хвърля в сиуциден пристъп

Преди малко Кирил Петков публикува суицидни мисли, стъпил на...

Ахмед Доган потвърди, че Мустафа Карадайъ остава на поста председател на ДПС

До няколко седмици ДПС ще има нов шеф. Тази...

Култов Гешев цитира Бареков и BNEWS за подплашените магарета в Парламента!

Главният прокурор Иван Гешев даде интервю за колегите от...

Имаме Новина! ГЕРБ отсвири ПеПе-тата и омацания Киро! Замрази Промяната!

Имаме новина!⚡️ГЕРБ замрази едностранно преговорите с ПП и ДБ...

Засилва се натискът от двете страни Радев да дава мандата и да спре да прави ала-бала

Анализите и коментарите на BNEWS в реално време: Защо...

Кирил Петков затъва над ушите в българското и европейското политическо блато

Скандалните записи с твърденията на Кирил Петков люлеят София...

Обрат! Прокуратурата не е прекратила делото за кюлчетата, а само за снимките им

Прокуратурата не може да прекрати делото за кюлчетата в...

Кирил Петков призна как Радев с цялата държавна машина го направи премиер

Интересно самопризнание за участието на държавния глава в проекта...

Прочетете още

Забрана за влизане в заведение за джендъра Емили, който тормози деца

Трансзвездата Емили с тротинеткатя хукна по кръчми веднага след ареста в Пловдив за гавра с дете и вече свари да се ожали от полова...

Извънредно в BNEWS! Кирил Петков надвисна над мост, иска да се хвърля в сиуциден пристъп

Преди малко Кирил Петков публикува суицидни мисли, стъпил на моста на скалите на хълма Царевец. "Не виждам смисъл да стоим живи …" е писал...

Ахмед Доган потвърди, че Мустафа Карадайъ остава на поста председател на ДПС

До няколко седмици ДПС ще има нов шеф. Тази интрига пуска в записа, станал известен като „Рудигейт“, Настимир Ананиев от „Продължаваме промяната“.  Вероятно по този...
Verified by MonsterInsights