Граничните служби на САЩ са се сблъскали с над 6,3 милиона опита за нелегално пресичане на границата от началото на мандата на Джо Байдън – януари 2021 г. до декември 2023 г. Почти 4 милиона от тези опита, или 58%, са в гранични сектори до Тексас. В допълнение Министерството на вътрешните работи на САЩ отчита, че около 1,8 млн. имигранти са влезли незаконно на американска територия без да бъдат засечени от граничен патрул.
Мащабният наплив има просто обяснение – силен пазар на труда в САЩ и невероятно търсене на нискоквалифицирани работници. Има много малко начини нискоквалифицирани хора да получат законно право на работа в САЩ, а търсенето за тях е високо – ето защо това води до ръст на нелегалната имиграция.
Много от влезлите незаконно в САЩ могат да останат като подадат заявление за явяване пред имиграционен съд или с условно освобождаване. Много от тях подават и молба за убежище, докато чакат делото в имиграционния съд. В момента в тези съдилища се водят около 3,3 милиона подобни дела – 10 пъти повече, отколкото през 2012 година.
Америка е върху буре с барут! Тексас води война за спасяването на САЩ от Дълбоката държава
Именно това е и причината губернаторът на щата Тексас Грег Абът да започне Операция „Самотна звезда“ през март 2021 г. с участието на националната гвардия и Департамента за обществена сигурност, както и други служби по сигурността.
„Самотна звезда“ е прякорът на щата Тексас, който напомня за миналото му като независима република и битката за независимост от Мексико – звездата е изобразена на тексаския флаг и на щатския печат.
Още от началото на операцията се появи напрежение между силите на реда на Тексас и Граничните служби на Съединените щати. Националната гвардия на Тексас изгради телена ограда по границата до град Ийгъл пас, а граничните служби се оплакват, че това им пречи да патрулират свободно по границата.
На ръба на конституционната криза
През септември 2023 г. Граничните служби започнаха да режат телената ограда, поставена от Националната гвардия на Тексас. Това води до дело, заведено от щата Тексас срещу граничните патрули. Три дни по-късно министърът на правосъдието на щата Тексас Кен Пакстън започва процедура за налагане на ограничителна заповед на федералните гранични патрули.
Сблъсъкът между щатски и федерални служби за сигурност ескалира и стига до Върховния съд, който взема решение в полза на администрацията на Джо Байдън и нарежда да бъде премахната телената ограда, която тексаските служби са издигнали.
Губренаторът Грег Абът – един от най-ярките поддръжници на бившия президент Доналд Тръмп, обвини Джо Байдън в „нарочно бездействие“ за спиране на рекордния брой мигранти, които идват на американска територия от Мексико. Самият Абът предизвикваше огромен медиен интерес като товареше имигранти на автобуси и ги превозваше до градове, известни като либерални – като Ню Йорк.
И въпреки решението на Върховния съд губернаторът на Тексас продължава да обещава да издига телени огради.
Всички губернатори от Републиканската партия заявиха подкрепата си към Грег Абът. В общо писмо те заявяват, че администрацията на Байдън е „абдикирала в изпълнението на конституционните си задължения към щатите“ – език, който е използван в Съединените щати в годините преди началото на Гражданската война.
Да похвали Грег Абът не пропусна и Доналд Тръмп. На митинг в Невада фаворитът за президентската номинация на републиканците призова губернатора да не променя курса.
Анализатори зад океана коментират, че политиката за миграцията е правомощие на федералното управление и именно това прави една държава федерация, в противен случай щяха да бъдат 50 отделни щата.
Огненият обръч около Джо Байдън се стяга
Мигрантската криза е един от най-опасните въпроси за Байдън и демократите за президентския вот през ноември. Това е и една от любимите теми на Тръмп и той има основание да иска тя да е в центъра на обществения дебат.
Абът и Тръмп са начело на републиканската атака срещу Байдън в най-уязвимата за него сфера.
БНТ