Панамският президент Хосе Раул Мулино заяви, че се отказва от по-нататъшното сътрудничество с Китай по инициативата „Един пояс, един път“ след разговори с държавния секретар на САЩ Марко Рубио.
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че САЩ ще вземат мерки, ако Панама не направи незабавни промени в Панамския канал. Той изрази мнение, че договорът за преотстъпване на канала от САЩ на Панама е бил нарушен, предаде Франс прес. Рубио заяви, че президентът Доналд Тръмп е установил, че китайското влияние заплашва Панамския канал и са нужни незабавни действия, за да се промени това, допълва Ройтерс.
Това предупреждение Рубио отправи по време на среща с президента на Панама Хосе Раул Мулино. Пред него Рубио е заявил ясно, че това статукво е неприемливо и липсата на незабавни промени ще принуди САЩ да предприемат нужните мерки, за да защитят правата си по силата на договора, заяви говорителят на Държавния департамент Тами Брус, предаде Франс прес.
От своя страна Мулино заяви, че не вижда реална заплаха срещу договора, по силата на който САЩ отстъпиха канала на Панама.
„Нямам впечатление, че има действителна заплаха в този момент срещу този договор и валидността му“, каза той и добави, че няма впечатление, че има опасност да се прибегне до сила за поемане на контрола върху канала, предаде Франс прес.
Мулино подчерта, че суверенното право на Панама над Панамския канал не подлежи на дебати, допълва Ройтерс.
Панамското правителство категорично отрече да е преотстъпвало операциите на канала на Китай и настоява, че управлява канала справедливо по отношение на всички товари и кораби.
Въпреки че каналът сам по себе си е управляван от Панама, двете пристанища от двете му страни са управлявани от регистрирана в Хонконг компания на име „Хътчинсън“. А други пристанища в съседство са управлявани от частни компании от САЩ, Сингапур и Тайван, припомня Ройтерс.
Президентът на Панама е предложил провеждането на дискусии на техническо ниво със САЩ, за да отвърне страната му на безпокойството на Тръмп относно китайско влияние върху Панамския канал, допълва Франс прес.
Марко Рубио започна от Панама обиколката си в пет страни от Централна Америка, припомня Асошиейтед прес.
Президентът на Панама Хосе Раул Мулино съобщи, че е предложил на американския държавен секретар Марко Рубио САЩ да използват Панама като център за депортиране на нелегални мигранти към други южноамерикански страни, предаде Франс прес.
„Предложих му района на летището в Никанор а Метети, провинция Дариен, откъдето може да бъде извършвано репатриране на хора от други страни като Венецуела, Колумбия, Еквадор и други“, каза Мулино по време на пресконференция след срещата си с Рубио.
Разговорът на четири очи между двамата бе доминиран от темата за Панамския канал, върху който американският президент Доналд Тръмп иска да „си върне контрола“ заради влияние от страна на Китай. Американският държавен секретар заплаши с мерки, ако панамскиte власти „не направят незабавни промени“ в управлението на Kанала.
На 1 юли, първия ден от мандата на Мулино, САЩ и Панама подписаха споразумение, с което Вашингтон се ангажира да финансира с до 6 милиона долара полети, използвани от панамските власти за депортиране на мигранти, пресекли границите без документи.
Целта беше да се ограничи миграцията през джунглата в Дариен на границата с Колумбия. Тази джунгла се е превърнала в коридор за южноамериканските мигранти, които се опитват да достигнат САЩ.
Според Мулино удължаването на споразумението ще позволи на мигрантите, депортирани от Съединените щати, да пристигат в Панама и през малката аерогара, разположена в град Метети, в източната част на страната, откъдето да бъдат връщани в родните си страни.
Според панамския президент САЩ биха могли да поемат разходите, необходими за адаптирането на съоръженията. „Можем да го направим без проблем, за сметка на САЩ. Панама няма да инвестира нито един долар в това“, заяви той.
Джунглата в Дариен, в която действат престъпни банди, е била пресечена през 2023 г. от повече от половин милион души. За 2024 г. през нея са преминали почти 300 000 души.
Тръмп заяви, че предаването на Панамския канал е „глупаво“ и заплаши със строги мерки, ако той не бъде върнат под контрола на САЩ.
„Те нарушиха споразумението и не им е позволено да нарушат споразумението. Китай контролира Панамския канал, който не беше даден на Китай, той беше даден на Панама по глупост. Но те нарушиха споразумението и ние ще го дадем обратно или ще се случи нещо много силно.“