Двайсетгодишният Теодор Цанков е парамедик по професия. Въпреки това за него няма друго място в екипа за спешна медицинска помощ в Пловдив, освен като шофьор.
Под въпрос е колко дълго Теодор ще чака място за парамедик в България, след като е видял условията, при които работят колегите му във Великобритания. Разплакал се.
В понеделник Теодор седна на една маса с лекари, фелдшери и сестри, които алармираха пред медиите, че спешната помощ запада и скоро „ще се изроди в парамедицина“. Това предупреди д-р Десислава Кетелиева от Асоциацията на работещите в спешната медицинска помощ в България.
Според Кетелиева няма длъжностна характеристика за парамедик, а шом няма, той няма и юридическа защита. „Няма правила, по които да действа. Ако умре човек в ръцете му, кой ще го защити? За да може да практикува, той трябва да има алгоритъм за работа.
Той не може да замести нито лекаря, нито фелдшера, нито медицинската сестра“,
беше категорична тя.
Теодор не се обижда на думите й, смята, че всеки брани хляба си и е сигурен, че ако в спешните центрове има щатни бройки за парамедици, много млади хора ще се насочат към професията.
Ето какво каза още Теодор Цанков пред BNews:
– Защо избра да станеш парамедик?
– Избрах да уча за парамедик, защото има една структура на БЧК – „Младежки авариен екип“, която се занимава с първа до лекарска помощ. От там се запалих по спешната медицина и реших да уча за парамедик, след това за лекар, за да мога да се издържам в студентските си години.
– Колко продължава обучението за парамедик?
– Общото обучение, ако се вземат всички степени, е три години. Ако човек иска да вземе само най-високата степен, тогава е две години. То е степенувано. За една година обучение вземаш трето квалификационно ниво, което не ти дава право да обработваш пациент и да работиш сам
– Какво умееш сега, каква спешна помощ можеш да дадеш на пострадал?
– Чувствам се подготвен. Мога да оказвам долекарска медицинска помощ на нивото на медицинските фелдшери, което е доста добре при този дефицит на кадри. Мога да шинирам, да поставям тръба при интубация, да реанимирам, да прочистя въздуховод, да дефибрилирам дори с обикновен дефибрилатор, не с автоматичен, мога да се справя не по-лошо дори от някои лекари.
– Но признаваш, че онова, което могат да направят лекари, фелдшери и сестри, парамедиците не могат?
– Разликата е единствено и само в алгоритъма. В България, за да започнат да работят парамедици, трябва да е по определен протокол, за да се знае юридически, че ако си следвал алгоритъма и си работил по правилния начин, и евентуално се случи най-лошото с пациента, след това да не се водят дела.
– Колко време още ще работиш като шофьор на линейка? Мислиш ли за работа като парамедик в чужбина, където такива хора много се търсят?
– Преди няколко дни се прибрах от Великобритания. Бях на гости на роднини и отидох до един техен спешен център. Колегите казаха, че се нуждаят много от такива кадри. Заплатата там е страхотна. Условията на труд и техниката им са на такова ниво, че честно ви казвам, се разплаках. Ако се пусне щат за парамедик, колежите ного бързо ще започнат да бълват кадри и малко по малко дефицитът в големите градове ще изчезне.
– Каква заплата би вземал в България един парамедик?
– Моята основна заплата като шофьор на линейка е 451 лева. Според мен ако парамедик трябва да излиза сам на повиквания, или един лекар и фелдшер, всички те трябва да получават най-високата заплата. В половината свят работят парамедици. Системата там е добра, защото винаги може да има взаимопомощ между двамата членове на екипа, докато сега лекарят няма как да поиска помощ от шофьора.
– Д-р Кетелиева каза, че има опасност спешната помощ да се изроди в парамедицина. Това обижда ли те?
– До някаква степен се чувствам засегнат, тъй като ние сме структура за спешна медицинска помощ. Когато се направи алгоритъм за спешните медицински състояния, защото парамедикът учи това – как да овладява спешните състояния, не говорим за лекуване, и фелдшерът също не лекува. Разбирам ги – пазят си хляба.
– Помагал ли досега, дадоха ли ти такава възможност в спешния център на Пловдив?
– Не съм излизал сам, работя само с лекар. Много искам да има промяна и да започна да работя сам. Ако се допусне тази професия, много млади хора биха се насочили към нея. За един парамедик една заплата от около 1200-1300 лева в България е перфектна и местата ще бъдат заети.
– Разбра ли каква заплата получават в Англия парамедиците?
– Заплатата на колегите в Англия варира според степента им от 3000 до 5500 паунда (около 12 000 лева), без допълнителните бонуси. Тук бонусите са 2 лева за храна на дежурство и по 1 лев за нощен труд.
– Как ще изглежда спешната система, ако парамедиците получат щат, къде ще отидат лекарите?
– Лекарите ще бъдат в болниците, в спешните отделения. Парамедикът разполага с оборудване и определен набор от медикаменти. При катастрофа лекар и парамедик ще третират по абсолютно един начин пациента, защото лекарят няма какво друго да направи там, освен да закара пострадалия до болницата. А това мога да направя и аз.