България ще даде бронетранспортьори на Украйна. Това реши като експрес “Чайка” от София за Бургас Народното събрание. Точно днес излезе проучване на Галъп, че 80% от народа са против даването на оръжия за Украйна.
Малко по-рано депутатите в същия състав отнеха с космическа скорост и пристанище Росенец от Лукойл и вкараха държавата в нова съдебна сага за милиарди.
Броят на машините е около 100, стана ясно от изказвания на депутатите Ивайло Мирчев, който е един от вносителите на проекта на решение, и Даниел Митов от ГЕРБ. Към машините страната ни ще даде и резервните им части и въоръжението към нея. БТР-те били поискани ужким от Зеленски по време на визитата му в София, но е съмнително той да е знаел за подобни железа в складовете на МВР. Възможно е и украинският лобист в кабинета Тагарев да му е подсказал за тях.
НС дарява бойни машини, закупени по време на Възродителния процес, но никога досега не са влизали в употреба. Собственост са на МВР, като от там са изразили становище, че не са им нужни. Според експерти обаче машините биха били полезни при природни бедствия като пожари и наводнения. Дори десет от тях бяха поискани за противопожарната служба на столицата, но нямаше кой да чуе.
Близо два часа депутатите спориха за това трябва ли да изпратим техниката на Украйна.
„За“ гласуваха ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС и „Има такъв народ“. „Против“ гласуваха „Възраждане“ и БСП, а Радостин Василев не гласува.
„През последните 25 години поддръжката и съхранението на въпросната техника изисква значителни финансови разходи от бюджета. Също така въпросната техника трудно би била приложима в изпълнение на основните задачи на Национална служба „Жандармерия“, пише в мотивите.
Сред вносителите са Бойко Борисов, Мустафа Карадайъ, Кирил Петков, Атанас Атанасов, Ивайло Мирчев и Делян Пеевски. Те са знаковите лица и ръководителите на новата управленска мегаструктура в Парламента – Кооперацията или Корпорацията, както се наричат сами или в журналистическия жаргон в “Нюзкурника” на парламента.