Със 133 гласа „за“, 66 „против“ и 0 „въздържали се“ парламентът подкрепи споразумението на правителството с протестиращите от въгледобивната индустрия и енергетиците от топлоцентралите. Миньорите обаче не са доволни и няма да спрат блокадите. Стачките и протестите стават безсрочни до пълното оттегляне на териториалните планове на Сглобката от Брюксел, това се заканиха от АМ Тракия протестиращите енергетици от държавните мини и тецове по БТВ. Блокадата на АМ Струма от работниците на Христо Ковачки бе изтеглена. Очевидно неговите ТЕЦ-ове са доволни от плановете.
От БСП, „Възраждане“ и „Има такъв народ“ гласуваха против споразумението, съобщи БНТ.
Взаимни обиди и последвали наказания на депутати съпътстваха дебатите по темата.
Ние от „Възраждане“ сме против това уж измислено споразумение, което не удовлетворява протеста. То се подиграва с хората и ние ви предупреждаваме, не си играйте с търпението на хората. Народът не е глупав“, заяви Искра Михайлов от „Възраждане“.
От ПП-ДБ обвиниха „Възраждане“ в популизъм.
„От тези 10 минути, които изгубихте г-жо Михайлова на залата не чух предложение за решение. Единствено когато наричате договореното със синдикатите „срамно“, а то е подписано от голяма част от синдикатите в енергетиката Нейната партия иска да внесе ново разделение в сектора и то когато искаме да опазим тази дейност“, обяви Радослав Рибарски от ПП-ДБ.
От левицата поискаха да не се подписва споразумението, а да се приеме тяхното предложение от миналата седмица за незабавно изтегляне на Териториалните планове от Брюксел и да се преработи основно Плана за възстановяване.
Ние от БСП няма да подкрепим това предложение. Има прекалено много неясноти и въпроси отколкото отговори на протестиращите миньори и енергетици. Това, което е описано в момента, няма категоричност за запазване работата на миньорите, няма действия. Всичко е на ангро, на парче, само да се замаже напрежението. Трябва да има дългосрочна визия, ако не можете да го направите, подайте оставка, за да не съсипем този сектор, гордост на българската икономика“, допълни Драгомир Стойнов.
От ДПС единствено не се включиха в дебатите.
Тошко Йорданов, обаче, директно в ефира на БТВ каза, че Пеевски управлява държавата. ИТН и Възраждане започнаха подписка за свикване на вот на недоверие към правителството.
И.д. премиер, така нарече Тошко Йорданов Академик Денков в национален ефир. Според него вчера 100 човека без журналистите, които не били допуснати в залата, видели кок управлява държавата.
„Доволен съм от вчерашния ден и това, което се случи, защото над сто човека на тази среща видяха кой командва коалицията, коментира от парламентарната трибуна Йорданов. Според него всъщност няма коалиция, има еднолично управление на Делян Пеевски. „Всички останали са придатъци, а най-жалкият придатък е тоя, дето преди малко избяга от залата, мъжката секретарка на Делян Пеевски, Николай Денков, дето му викат академик. Той е академик по секретарство“, каза Йорданов.
Председателят на Народното заседание Росен Желязков каза, че за оскверняване трябва да го отстрани от заседанието и му отправи предупреждение.
Самото споразумение показва безкрайно ясно едно единствено нещо – миньорите и енергетиците бяха излъгани, коментира Йорданов. Според него синдикалните им лидери от Конфедерацията на независимите синдикати в България са ги предали, а Конфедерацията на труда „Подкрепа“ са се държали мъжки.
По думите му нито една от шестте точки на протестиращите я няма в споразумението.
Споразумението в 7 точки, което удовлетвори Ковачки, но прецаква миньорите на държавна заплата:
Продължаване на процедурата за въвеждане на капацитет и осигуряване на работата на производствени мощности, които да гарантират националната енергийна сигурност за постигане на плавен преход
Срок до 31 декември 2023 година
- Министерският съвет да изпълни решенията на Народното събрание, с които не се допуска ограничаване на централите в структурата на Българския енергиен холдинг, както и на други мощности, които работят изцяло на пазарен принцип
Срок до 30 ноември 2023 година
- Изработване на енергийна стратегия на България до 2050 година с участието на социалните партньори.
Срок до 30 ноември 2023 година
- Прозрачност на процедурите по инвестиционните намерения по териториалните планове и включване в тях на проекти на централите, мините и общините в засегнатите региони
Срок до 31 декември 2023 година
- Отпадане от териториалните планове на проекта за създаване на държавно предприятие за изграждане на икономически зони върху терените на мините
Срок до 31 октомври 2023 година
- Проучване на възможността за улавяне, преработка или съхранение на въглеродните емисии от ТЕЦ “Марица-изток 2”
Срок до 31 март 2024 година
- Социалните партньори продължават преговорите по проекта за споразумение от 19 септември 2023 година.