Парламентът ще разгледа искането за референдум на президента.
Тъй като, обаче, в момента тече подписка, ще се изчака да бъде чут гласът на гражданите от събраната подписка. Това обяви зам.-шефката на Народното събрание Мая Манолова. Тя уточни, че говори в лично качество, тъй като въпросът все още не е разглеждан в парламента.
Ако подписката за свикване на референдум, която поде Инициативен комитет, подкрепен от ГЕРБ и Реформаторския блок, събере повече от 500 000 подписа,
Народното събрание ще е длъжно не само да разгледа искането, но и да насрочи дата за допитване до народа.
Президентът поиска преди месец референдум с три въпроса за изборна реформа – въвеждане на електронно гласуване, задългителен вот и мажоритарен избор.
Манолова обясни, че въпросите в референдума са дискусионни. Тя припомни, че искането за електронно и задължително гласуване са противоконституционни.
Манолова призна, че няма причина да няма референдум за и против мажоритарния вот.
Манолова участва в кръгла маса за изборните правила в новия Кодекс и очакванията на гражданите, организирана от Института за развитие на публичната среда. Във форума участва и зам.-шефката на групата на ГЕРБ в парламента Цецка Цачева, социолози, политолози и експерти по изборно законодателство.
По време на изказването си Манолова призова президента да побърза с налагането на вето върху Изобрния кодекс.
„Надявам се, че президентските съветници са следили своевременно приемането на текстовете от новия Изборен кодекс и няма да бават процедурата, каза тя.
Манолова изрази надежда и че ако има вето, аргументите ще са много сериозни и ще бъдат представени във възможно най-кратки срокове, така че да не се блокира действието на Кодекса. Едно от тях е формирането на нова Централна избирателна комисия до 15 дни след влизането в сила на Кодекса.
Изказването на Манолова беше репликирано от президентския съветник Румяна Коларова. Тя обяви, че не приема формата на натиск в очакването на бързо вето и припомни, че самият президент е закъснял с приемането на Изборния кодекс.
По време на форума бяха отчетени плюсовете и минусите на приетия окончателно в петък нов Изборен кодекс.
В анализа си при откриване на кръглата маса шефката на Института по развитие на публичната среда Аноанета Цонева открои като силни страни подобреният достъп на малки формации до медиите по време на кампания чрез безплатни медийни пакети, въвеждането на интегралните бюлетини с възможност за отбелязване на номера на предпочитания кандидат, както и въвеждането на преференция.
Цонева, обаче, беше категорична, че
с последните промени, които бетонират водачите на листи в местни и парламентарни избори, преференцията се компроментира и обезсмисля.
Най-големият недостатък на Кодекса, според ИРПС, е липсата на професионална изборна администрация. Като отрицателна страна в анализа на института беше отбелязано оставането на „мъртвите души” в избирателните списъци, които според Цонева са евъргрийна на българските избори, липсата на избирателен район за чужбина и др.
Мая Манолова репликира, че с
ред основните промени в Кодекса, са новите процедури по отпечатване на бюлетините
които вече ще се печатат от БНБ и ще имат фабрични номера срещу манипулации.