ГЕРБ, Промяната и ДПС плюс ИТН ушиха мярката на Иван Гешев и го подготовиха да го хвърлят под влака. Спасиха Бойко Борисов ит страховете му, че Гешев ще продължи да го страхува.
Със 172 гласа „за“ народните представители решиха, че главният прокурор ще бъде освобождаван с 13 гласа от Пленума на ВСС, а шефовете на ВКС и ВАС със 17 гласа. БСП не е в залата. А „Възраждане“ гласуваха с „въздържал се“.
Няма кой да обясни защо депутатите разграничиха „тримата големи“ бяха разделени шефовете на съдилищата (ВАС, ВКС) останаха недосегаеми, а Главния прокурор зависим от конюктурата. Досега обвинител №1 се избираше и освобождаваше с мнозинство също от 17 гласа. В преходните разпоредби на съдебния закон пък се предвижда, че при започнала процедура по освобождаване на главния прокурор, ще бъде приложен новия текст. Нарича се закон, правен за човека. За един човек. Закон за Гешев. Или за човека Бойко Методиев Борисов, когото парламентът отърва от заплахата Гешев да му иска имунитета и да го арестува. За освобождаването на Иван Гешев, за когото започна процедурата, ще бъде приложен именно този текст.
Преди това с 210 гласа „за“ и без дебат депутатите приеха механизма за разследване на главния прокурор. БСП не бе в залата.
Той предвижда, когато има сигнал срещу обвинител №1 той да бъде даван на шефа на Наказателната колегия на ВКС, който да го разпредели на прокурора по разследването на главния прокурор. Той ще с избира на случаен принцип от списък със съдии с ранг на върховни. След като се образува дело, друг съдия, но вече само Наказателната колегия на ВКС, също ще става прокурор, който ще контролира този по разследването.
И докато по тази тема нямаше никакви спорове и беше ясно, че ще бъде гласувана, то далеч не така стоеше въпросът именно с избора и освобождаването на тримата големи.
Първо от ГЕРБ предложиха изборът и махането на главния прокурор да става с 13 гласа във ВСС, а за шефовете на ВКС и ВАС да е 17 гласа. Вчера пак от ГЕРБ направиха предложение и за тях да са достатъчни 13 гласа, което беше посрещнато с много негативи от либералните среди и мнозина съзряха намеса в съдийската общност. Олигарсите отдавна държат съда и нямат намерение да го пускат.
Колко и и кои от тези текстове ще се окажат против конституцията ще разберем, ако някой сезира Конституционния съд. Дори Гешев да го направи, до произнасянето му, той вече отдавна ще е свален от поста и то от същия ВСС, който го избра и който го бранеше пламенно цели три години.