Конституционният съд обяви за противоконституционни част от текстовете в Изборния кодекс, касаещи машинното гласуване, според съобщение, публикувано на сайта на съда. Решението, партиите да не пипат кода за машините – е втори тежък удар срещу Кирил Петков от висшия орган, след като той обяви пребиваването му като служебен министър за незаконно. Кирил Петков после се хвалеше, че имал в джоба си кода за машините и го търгуваше с други партии, както го издадоха от БСП.
Делото беше образувано по искане на народни представители от 48-то Народно събрание, от „Продължаваме Промяната“ и „Демократична България“ относно промени, приети в началото на декември 2022 г.
Конституционният съд реши, че е противоконституционна разпоредбата на чл. 212, ал. 5 в частта, в която се казва, че не се произвежда машинно гласуване в секции извън страната „в случаите, в които няма лице, на което Централната избирателна комисия е възложила дейности по техническото осигуряване и поддръжка на техническото устройство за гласуване, владеещо български език, което да инсталира и поддържа техническите устройства за машинно гласуване.“
Обявено е за противоконституционно още и условието в чл. 213б, ал. 1 да се предоставя достъп до изходния код и документацията на електронната система за машинно гласуване, както и всички други софтуерни инструменти, приложими в изборния процес, на лица, посочени от партиите и коалициите, „получили над четири на сто от действителните гласове на последните проведени парламентарни избори“.
Конституционният съд отхвърля искането на народните представителите да се обяви за противоконституционно условието гражданите в секции с под триста избиратели да нямат възможността да избират дали да гласуват с хартиена бюлетина или чрез машина.
Съдът отхвърля искането да бъде обявено за противоконституционно СИК да отчита резултатите от машинния вот, като преброява бюлетините от машинното гласуване.