Купеният вот за изборите на 5 октомври се е увеличил с 2,5 пъти в сравнение с изборите през 2013 и 2014 г.
Това съобщи Калин Славов от асоциация “Прозрачност без граници”.
През последните две години се увеличава купеният и контролираният вот. С 8,17% се увеличава купеният вот. Запазва се високият дял и на контролирания вот – 16%.
Агитацията в изборния ден пък е нараснала с 23%, сочат още данните на Асоциацията.
Вижда се ясно в кои секции се осъществява масово контролирано и купено гласуване.
В тези секции почти на 100% всички гласуват за определена партия, на следващи избори за друга партия или пък са отчетени 0% гласували, което показва недвусмислено, че става дума за контролиран вот, обясни Ваня Нушева от асоциацията.
Според нея тези хора са поставени в ъгъла поради социални и икономически причини, например заплашени да загубят работата си или пък личните им карти се държат от лихвари.
Славов коментира, че има отказ от политическо говорене. Политическите партии в момента се намират в тежка ситуация за формиране на ново правителство, коментира още Славов.
Наблюдавана е работата на ЦИК и 24 районни избирателни комисии и 120 рискови секционни комисии от 25 избирателни региона в страната освен това са наблюдавали и гласуването в няколко европейски държави и САЩ.
Имало е опити за контрол върху избирателите дори и в секциите в чужбина, чрез организиране на избиратели да гласуват и чрез знаци върху бюлетините.
Решенията на ЦИК, стенограмите и другите документи пък са огласявани с огромно закъснение и е имало случаи на възможност за публикуване на актове, след като изтече законовата възможност за обжалването им.
Един от вариантите да бъдат предотвратени констатираните проблеми в изборния процес е да се въведат регионални преброителни центрове и избирателни списъци по настоящ адрес,
предлагат от „Прозрачност без граници“.
Същото се отнася и до избирателните райони, като се обособи избирателен район в чужбина, който да има и самостоятелни листи. Така ще се реши и още един проблем, защото хората които гласуват в чужбина в момента не могат да гласуват преференциално, а само по листи.
Славов предлага и да се регистрират наблюдателските организации, към момента има само 32 такива. Целта е да бъдат политически необвързани и безпристрастни.
От асоциацията искат едно и също лице да следва да изпълнява само една роля в изборния процес.
Аосиацията настоява при финансирането на кампанията да има взаимодействие между СЕМ и Сметната палата. Така ще се предотврати практиката партиите да плащат огромни суми за медиите като тук.