„Незабавната реакция на лидерите на страните от НАТО на смъртта на Навални под формата на директни обвинения към Русия е саморазобличителна“. Това написа говорителят на руското Външно министерство Мария Захарова в Telegram в коментар на новината за смъртта на опозиционера Алексей Навални.
„Все още няма съдебно-медицинска експертиза, а заключенията на Запада вече са готови“, допълни Захарова.
Същевременно прессекретарят на президента Дмитрий Песков заяви, че руският президент Владимир Путин е бил информиран за смъртта на Алексей Навални, съобщават руски медии.
Песков каза още, че сега, според негова информация, в съответствие с действащите правила Федералната служба за изпълнение на наказанията се занимава с всички проверки и разяснения.
Отговаряйки на въпрос за причините за смъртта на Навални, Песков каза, че не знае. „Зависи от лекарите да разберат това“, каза още Песков.
По-рано Управлението на Федералната служба за изпълнение на наказанията на Русия за Ямало-Ненецкия автономен окръг съобщи за смъртта на Алексей Навални.
Сайтът Meduza пък разговаря с реаниматора Александър Полупан, който е бил част от екипа, работил с Навални в Омск след отравянето, а след това редовно е консултирал опозиционера.
„Нямам ексклузивна информация за здравето на Навални. Общувах с роднините на Алексей само в онези моменти, когато здравето му явно се влошаваше – и според информацията, която имам, не е имало фундаментални и критични влошавания в тази област. Ясно е, че той е бил в [общо] лошо здравословно състояние – както би бил случаят с всеки човек, който би бил поставен в подобни условия. Но по някаква причина ми се струва, че това е малко вероятна причина за естествена смърт. Първо, те [пропагандистите] веднага започнаха да пишат за кръвен съсирек, който се е откъснал – и е невъзможно да се каже за това без аутопсия. Те биха могли да кажат „внезапен сърдечен арест“, но тромбоемболия ( запушване на артерия с кръвен съсирек) може да бъде показана само чрез аутопсия. Други методи няма. Алексей не е имал обективни рискове от тромбоемболизъм – заболявания на вените на долните крайници, тромбофилия, тромбоза и др. Най-често кръвните съсиреци навлизат в белодробните артерии от вените на долните крайници и таза. Съответно, рисковите фактори са проблеми с краката, например дългосрочно обездвижване след фрактури или онкологични процеси в тазовите органи. Алексей нямаше нищо от това. Предсърдното мъждене също може да бъде рисков фактор, но това също не е така.
Преди време той имаше проблеми с гърба, но те абсолютно не са животозастрашаващи, а само причиняват дискомфорт. Едно време, много отдавна, имаше пневмония, но напоследък, повтарям, нямаше остри проблеми. Имаше невропатия след отравяне с Новичок, но тя е типична за такова отравяне.
Възможно ли е едно убийство да се маскира като тромбоемболия? Ако се извърши честна аутопсия, кръвният съсирек трябва да се вижда. Не може да има диагноза тромбоемболизъм без да се открие отделен кръвен съсирек. Но те могат всичко – да фалшифицират протокола от аутопсията. И никой нищо не може да провери.“
Източни 24 часа, Гласове