Задържаният при слизането си от самолета на летището в Бурже край Париж френско-руски милиардер Павел Дуров се обрисува като либертарианец и като защитник на поверителността в интернет. Но той също така поражда и полемика заради отказа си да модерира по какъвто и да е начин съдържанието в приложението „Телеграм“, на което той е съосновател, отбелязва Франс прес в аналитичен материал-портрет на Дуров.
Павел Дуров е на 39 години. Срещу него беше издадена във Франция заповед за издирване от Службата за борба с насилието над непълнолетни. Заповедта за издирване на Дуров беше във връзка с разнородни нарушения, от измами до трафик с наркотични вещества, от кибертормоз до организирана престъпност, като се премине и през обвинения във възхвала на тероризма и на измамите, отбелязва френската агенция.
Вчера вечерта арестът на Дуров беше удължен.
През 2006 г. Дуров току що завършил университета в Санкт Петербург, родния му град, създава социалната мрежа „ВКонтакте“, която се превръща набързо в първата мрежа в Русия и изпреварва дори по интерес „Фейсбук“.
Но успехът на интернет платформата поражда търкания между Дуров и властта. Той я продава. Поемат я хора, близки до управляващите, а Дуров напуска Русия през 2014 г. По това време той е в деликатни отношения с Кремъл заради това, че е отказал да предаде на руските служби за сигурност личните данни на потребители на социалната мрежа, по-специално на проевропейски настроени украински граждани.
През 2013 г., година преди да напусне Русия, Павел Дуров разработва с брат си Николай приложението „Телеграм“. След напускането на Русия Дуров пътува от страна в страна и накрая се устройва в Дубай. Същевременно получава гражданство на карибската островна държава Сейнт Китс и Невис. През август 2021 г. Дуров получава и френско гражданство благодарение на рядко прилагана процедура, във връзка с която Париж си остава много дискретен.
Междувременно приложението „Телеграм“ отчита феноменален успех, позиционирайки се като защитник на индивидуалните свободи, отказвайки цензурата и запазвайки поверителността на потребителите си.
Но всичко това притеснява някои. През 2018 г. московски съд разпорежда блокиране на „Телеграм“. Заповедта е истинско фиаско и три дни по-късно протестиращи „бомбардират“ централната на Федералната служба за сигурност с хартиени самолетчета – символа на приложението.
Оттогава Русия се отказа от усилията си срещу приложението и „Телеграм“ е използван както от властта, така и от опозицията. Някои канали в приложението наброяват няколкостотин хиляди абонати.
„Телеграм“ играе и съществена роля във войната в Украйна, документирана от блогъри от двата лагера в конфликта, които постват там анализите си и много видеа от боевете.
„Мисля, че вършим добра работа с „Телеграм“, с 900 милиона потребители, които ще прехвърлят вероятно един милиард активни месечни потребители до една година“, похвали се Дуров през април в рядко интервю за ултраконсервативния американския журналист Тъкър Карлсън.
Иначе Дуров отсъства от традиционните медии, но той не се колебае да заема преден план в собствената си страница в „Телеграм“. Там казва, че води самотен живот, че се въздържа от консумация на месо и на алкохол. Винаги облечен в черно, той се стреми да поддържа прилика с актьора Киану Рийвс, такъв, какъвто той беше в „Матрицата“.
През юли Дуров се похвали, че е биологичен баща на над 100 деца, заченати благодарение на това, че той е бил донор на сперма в десетина страни по света. За тази донорска инициатива Дуров казва, че тя е била негов граждански дълг. По този начин той се доближава и до движението на привържениците на насърчаване на раждаемостта, към което принадлежат американският милиардер Илон Мъск, както и други милиардери от сектора на високите технологии.
Според сп. „Форбс“ състоянието на Дуров е оценявано през настоящата година на 15,5 милиарда долара (13,38 милиарда евро). Дуров е създател и на криптовалутата тонкойн, чийто курс обаче спадна с над 15 процента след новината за ареста му.
От години „Телеграм“ е в полезрението на европейските съдебни власти, обвиняващи го, че разпространява призиви за убийство, че е платформа за продажба на дрога или че разпространява комплотистки теории. Дуров уверява, че отговаря на всяко искане за заличаване на съдържание, в което има призиви за насилие или убийство.
Много експерти обаче подлагат на съмнение действителната сигурност, предлагана от „Телеграм“ на потребителите си. Платформата казва, че е по-сигурна от приложения като „УотсАп“, но не криптира съобщенията си.
„Телеграм“ все пак сътрудничи на съдебните власти. През 2022 г. заплашено с блокиране от Върховния съд на Бразилия, приложението прие да закрие акаунти, обвинявани в разпространение на дезинформация. Същата година Германия приветства конструктивните разговори със създателите на приложението, ценено от крайнодесни активисти или от местни антиваксъри.
8 романтични истории на Павел Дуров
Ирина Болгар
Всичко започна, когато жена сподели снимки в профила си, на които тя и три деца. Всички публикации с деца бяха придружени от хаштагове #durov. Когато журналистите на KP.RU се свързаха с Ирина, тя потвърди слуховете, като каза: „Да, аз съм майка на трите деца на Павел Дуров, това е вярно. Лея Дурова, родена през 2013 г., Даниел Дуров, роден през 2016 г. и Давид Дуров, роден през 2017 г. Ние живеем в Швейцария.“
До този момент се знаеше, че Павел има две деца от Дария Бондаренко (ще говорим за нея по-късно), но никой не подозираше за още трима наследници на Дуров.
За самата Ирина не се знае много – те не са регистрирали брака си с Павел, но, както стана ясно от изявлението й, децата носят фамилията и бащиното име на баща си. Болгар каза още, че запознанството й с Дуров се е състояло в Санкт Петербург, но тя категорично отказа да сподели други подробности от връзката си с него. Както и съвместните снимки.
Дария Бондареко
Павел се запознава с Дария, докато учи в Държавния университет в Санкт Петербург. Момичето идва при бъдещия милиардер, за да го интервюира за студентския вестник „Студен“. В книгата „Кодексът на Дуров“, написана от журналиста и публициста Николай Кононов, се казва, че химията между младите хора възниква моментално. Дария хареса неговия „горд профил“ и „възприемане на света, изчистено от стереотипи“. Как впоследствие се развиват отношенията между Павел и Дария – можем само да гадаем. В крайна сметка те никога не са споделяли подробности за предполагаемата си афера със света.
През 2014 г. журналисти от изданието Life проведоха собствено разследване и получиха документи от службата по вписванията в Санкт Петербург, според които Павел Дуров и Дария Бондаренко имат син и дъщеря, родени през 2009 и 2010 г. Автентичността на тази информация обаче не може да бъде потвърдена: представителството на VKontakte я нарече „таблоидна клюка“, а Дария и Павел предпочетоха да се въздържат от коментар.
Диана Бако
Журналистите твърдят, че Дуров сега има връзка с модела Диана Бако. Момичето редовно споделя в социалните си мрежи класическите атрибути на луксозен живот, който според медийните предположения води заедно с Павел. Огромни букети от рози, бижута от Bvlgari, частни самолети и най-луксозните хотели в света. А наскоро Диана публикува снимка, на която ясно се вижда заобленото й коремче.
„Започва нова глава. Нямам търпение да се запознаем, малката”, написа Бако към снимката. Е, изглежда, че милиардерът се е заел да конкурира своя западен „конкурент“ Илон Мъск по въпроса за раждането. Медиите са сигурни, че бащата на детето на Даяна е Павел Дуров. Ако това е така, тогава много скоро той вече ще има шест деца.
Катарина Пудар
Слуховете, че Павел Дуров се среща със сръбския модел Катарина Пудар, започнаха да се разпространяват през 2014 г. Момичето се появи във фотопроект, посветен на седмата годишнина на VKontakte, а също така участва в кампанията „Тениски от Дуров“, в която безплатни тениски с изображението на кучето на Павел бяха раздадени на жителите на Санкт Петербург . Но защо точно Катарина е свързвана в афера с предприемача, след като десетки други, не по-малко красиви момичета участваха във всички тези събития? Факт е, че според свидетелствата на много очевидци, Павел открои Катарина и й показа специално внимание. По-късно те бяха видени заедно няколко пъти в неформална обстановка.
Хелга Ловекатей
Хелга Ловекатей (истинско име Олга Коробицина) се премества в Санкт Петербург през 2012 г. и започва да гради кариера като моден модел. Нейните изключителни външни данни бяха високо оценени не само от професионалистите в индустрията, но и от много потребители на Интернет. Няколко години по-късно Хелга се превърна в звезда в северната столица, която често се появяваше на обществени събития, включително партита, организирани от Павел Дуров. Дали нещо повече от приятелство я свързва със създателя на VKontakte остава загадка. Но медиите продължават да говорят за нея като за един от „любимите модели“ на Дуров.
Маргарита Дурова
За разлика от предишните момичета, Маргарита Дурова никога не е криела факта, че е влюбена в „руския Марк Зукърбърг“. През 2017 г. тя активно даде интервюта за различни публикации, в които се нарече официалната съпруга на Павел. В социалните си мрежи Маргарита постоянно публикува публикации, посветени на създателя на VKontakte, възхищаваше се на неговия интелект и предприемачески дар, а също така обеща да му роди много деца. Как се чувства Павел, когато чете в медиите за последните подробности от неговия „семеен живот“, които Маргарита щедро споделя? Дори не смеем да гадаем. По един или друг начин този роман съществуваше само в главата на влюбено в него момиче.
Алена Шишкова
През 2018 г. се разпространиха слухове, че Павел Дуров се среща с бившата любовница на Тимати, моделът Алена Шишкова. Всичко започна с факта, че създателят на VKontakte използва екранните снимки на Алена, за да опише нови функции и пачове в Telegram. И тогава той отиде с модела в Париж. Алена не скри факта, че са пътували заедно и публикува снимка, на която позира до Павел на фона на Айфеловата кула, придружавайки я с надпис: „Всичко е сложно“.
По-късно създателят на VKontakte беше видян на годишнината на модела, която тя отпразнува в Дубай. По това време обаче той вече беше кредитиран с афера с друго момиче, Мария Троцко (която също се появи на събитието).
Мария Троцко
Мария Троцко е близка приятелка на Алена Шишкова. Ето защо изобщо не е изненадващо, че тя се озова в една компания с Павел Дуров. След като Мария присъства на няколко публични събития, където присъства и Павел, тя започва да публикува снимки с подаръци, които подписва със същата буква. Днес обаче всички тези публикации са изтрити от нейния блог. Може би това е направено като част от заговор, защото Павел не обича публичността.
Дуров напуска Русия и създава Telegram в ОАЕ. Многократно е декларирал своята независимост, нежеланието си да сътрудничи на разузнаването и др. Невъзможно е обаче да живееш в 21 век на тоталитарен неолиберализъм и да не си агент на западните разузнавателни служби. Само „стартъпи“, вербувани от ЦРУ или АНБ, докато са още студенти, като Зукърбърг или Брин и Пейдж, могат да действат свободно, представяйки се за мултимилиардери визионери. Дуров отказа да сътрудничи на ФСБ. Размина му се. Но отказът да сътрудничи на американците завърши с настоящия арест във Франция. Сега той има две възможности. Първият е да откаже да работи за ЦРУ и да прекара дълги години в затвора. Второто е да се съгласим. Тогава той ще бъде освободен. Но вече не е безплатно. Бих искал да перифразирам добре известния израз „народ, който не иска да храни своята армия, ще храни чужда“: собственикът на интернет ресурс, който не иска да сътрудничи на собствените си разузнавателни служби, ще работи за чуждите служби.
„Изглежда, Павел Дуров не е глупав човек“ – това често може да се чуе във връзка с ареста във Франция на основателя на Telegram и VK. Той не е глупав, но летя до Франция (или през Франция). Факт е, че в лицето на Дуров видяхме последната проява на наивност „Предпочитам да бъда свободен и да не се подчинявам на ничии заповеди“, хвали се Дуров в интервю за Тъкър Карлсън. .. През 20-те години на 21 век да не разбират, че това е невъзможно, днес мнозинството порядъчни хора у нас и по света симпатизират на Павел Дуров. и все още няма свобода на словото, поне в нейния либертариански смисъл, но самият Павел Дуров е виновен за това, което ще му се случи след това, както самият Джулиан Асанж беше виновен за това, че навремето изтича до погрешното посолство.