Украинският и китайският мед унищожиха българския. Към протеста на зърнопроизводителите ще се присъединят и пчелари. Те са недоволни от вноса на украински пчелни продукти, които не отговаряли на изискванията на ЕС, според тях, а и се продават по-евтино в сравнение с българските.
„Проблемът е такъв, че отпадна забраната за внос на селскостопанска продукция от Украйна – зърно и мед, от което ние сме особено потърпевши. Цената в момента, изкупната, на едро е от 3.20 до 3.80 лева на килограм, докато преди две-три години беше 6 лева и нагоре. С влизането на украинския мед в България цената се срина рязко, дори не изкупуват нашия мед на едро“, заяви пред БНТ пчеларят Стефан Стефанов от Варна.
Той твърди, че украински и китайски мед се представя у нас като български и посочи притесненията си относно вносните продукти: „Те не спазват европейските изисквания за отглеждане, третиране и лечение на пчелите. Използват евтини препарати, забранени препарати, които за нас, българските пчелари, е абсолютно забранено. Използват антибиотици, които при намирането в меда, нашият мед абсолютно се спира, докато те използват тези неща и при тях това е проблемът да бъде медът евтин.“
Представители на 23 пчеларски организации у нас са потвърдили, че идната седмица ще изразят недоволството си пред Министерството на земеделието.
Производството е пряко зависимо от меда, който влиза от Украйна и от Китай – това са трети страни и според пчеларите се внася безконтролно. 60 на сто от миналогодишната продукция остава в складовете, защото производителите на се склонни да продават при тези цени.
Според Галин Георгиев това са хиляди тонове гарантирано български непотърсен от преработвателите мед.
„Реално медът с инфлацията и всичко, което се оскъпи поне до 30% и нагоре, трябва да варира между 6,50 и 7,50 лв. – мед-букет, а видовете вече могат да стигат и 12-13 лв.“, посочва Стойко Василев, председател на сдружение „Пчела” – Балчик.
Дори и на пазара на дребно реализацията на новия мед е трудна, споделя Десислав Янакиев. Издръжката на семейството му изцяло зависи от отглежданите от тях 300 кошера.
„Залежава около 5 тона мед, защото добивите са наполовина спрямо предходната година заради сушата най-вече и заради недобросъвестни арендатори, които пръскат нерегламентирано“, коментира той.
Основното искане на пчеларите е изграждане на съвместна стратегия за подпомагане на сектора на ниво ЕС, изграждане на електронна система за проследяване на произхода на меда, както и българският мед да стане защитен бранд.
Пчеларите недоумяват още как при 100% нереализирана продукция за т.г., в търговските вериги има бурканчета с етикет: български пчелен мед. И питат отговорните институции: „Какво в момента слагат българските потребители на тяхната маса? С какво хранят своите деца? Кой и кога ще започне да контролира вложените материали в буркани с надпис: „Български пчелен мед”?“
Общонационален земеделски протест започва в понеделник, 18 септември. В 10 часа фермери ще блокират много ключови точки в страната. Сред тях са Петолъчката, кръговото на Ахелой, пътят Варна-Бургас (след магистралата, отбивката за Аврен), детелината Сливен-Ямбол, Кресна, пътят Драгоман – ГКПП Калотина, началото на магистрала “Хемус” в посока Варна-София.
Инициативният комитет от 24 земеделски организации постави редица искания. Основното е продължаване на забраната за внос на слънчоглед, пшеница, царевица и рапица от Украйна и въвеждане на забрана за внос на нерафинирано олио, плодове и зеленчуци, мляко и млечни продукти, месо и месни продукти, живи животни, мед и пчелни продукти от Украйна, както и завишаване контрола на произхода и безопасността при внос на селскостопански продукти. Сред исканията е изплащане до 30 септември на компенсациите за повишените разходи за производство в следствие на войната в Украйна и отпадане на тавана на помощта.